Zamieszanie w TVP nie ustaje

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Niebo pogodne, burza wewnątrz

Nowa rada nadzorcza TVP spotka się w czwartek z przedstawicielami protestujących związkowców z telewizji publicznej - zapowiada jeden z członków rady, Bogusław Szwedo. W TVP od 13 sierpnia trwa pogotowie strajkowe w związku z podjętymi przez zarząd - czyli w praktyce p.o. prezesa Piotra Farfała - zwolnieniami grupowymi.

Informację członka Rady o planowanym spotkaniu potwierdził rzecznik związkowców Mariusz Jeliński. - Rozmowa będzie dotyczyła aktualnej sytuacji w TVP - powiedział. Dodał, że do spotkania z członkami rady nadzorczej dojdzie przed południem w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w południe zaś związkowcy poinformują o szczegółach rozmów na konferencji prasowej.

Strajk nadciąga nad Woronicza

W TVP trwa od 13 sierpnia pogotowie strajkowe, gdy po raz kolejny fiaskiem skończyły się rozmowy na temat zwolnień grupowych w telewizji. Podpisano wtedy protokół rozbieżności, a zarząd TVP zatwierdził regulamin zwolnień. Rozpoczęły się one w poniedziałek.

Zanim zacznie się ewentualny strajk, muszą zakończyć się negocjacje pomiędzy protestującymi związkowcami a zarządem. Ponieważ nie udało się uzgodnić mediatorów - zarząd nie zgodził się na związkowych i zaproponował swoich, na których nie zgodzili się z kolei związkowcy - obie strony zwróciły się o wyznaczenie mediatorów do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. - Na chwilę obecną nie mamy jeszcze informacji z ministerstwa - powiedział w środę Jeliński.

Pierwsze zebranie nowej RN TVP wyznaczone jest na 16 września. Nie została ona na razie wpisana do KRS, ponieważ sąd rejestrowy odesłał prezesowi TVP Piotrowi Farfałowi wniosek o jej rejestrację. Zdecydowały o tym względy formalne - dane części członków rady były niekompletne, brakowało w nich numerów PESEL. TVP informowała, że takie niekompletne dane telewizja otrzymała z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - To jest bardzo infantylny zarzut. Jest oczywiste, że to TVP wypełnia wniosek - odpierał zarzut przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Maciej Gieros z biura prasowego Sądu Okręgowego w Warszawie poinformował w środę, że dotąd do sądu nie wpłynęły uzupełnione dane członków rady. W piątek KRS wpisał jedynie do składu rady wyznaczoną przez ministra skarbu profesor Ewę Nowińską.

Siwek nie obali Farfała

W środę sąd oddalił zażalenie Sławomira Siwka, dotyczące odrzucenia skargi na odmowę wpisania go jako p.o. prezesa TVP do Krajowego Rejestru Sądowego - ujawnił Maciej Gieros. Decyzja jest nieprawomocna.

13 lipca Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy odmówił wpisania do KRS Siwka jako p.o. prezesa TVP, a Marcina Bochenka jako członka zarządu - o co wnosili. Z KRS wykreślono zaś - na wniosek p.o. prezesa TVP Piotra Farfała - członków poprzedniej rady nadzorczej TVP. Oznaczało to, że Farfał pozostaje p.o. prezesem. Decyzja była nieprawomocna; Siwek i Bochenek złożyli skargę.

Decyzję o odwołaniu p.o. prezesa Piotra Farfała i powołaniu Sławomira Siwka i Marcina Bochenka podjęła rada w poprzednim składzie po zawarcie zakulisowego porozumienia między jej członkami, kojarzonymi z PiS i SLD. Wyboru jednak dokonano juz po formalnym zamknięciu przez ministra skarbu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki, co zakończyło kadencję Rady w tym składzie.

Na początku sierpnia zawodowy sędzia tego samego sądu odrzucił - bez merytorycznego badania - skargę Siwka i Bochenka, których w ogóle nie dopuścił do udziału w postępowaniu rejestrowym - wobec braku z ich strony tzw. legitymacji procesowej czynnej. W decyzji podkreślono, że TVP S.A. jest prawidłowo reprezentowana w tym postępowaniu.

Siwek i Bochenek złożyli na tę decyzję zażalenie, które w miniony poniedziałek sąd oddalił. - Oddalenie jest nieprawomocne, w ciągu dwóch tygodni od doręczenia przysługuje od niego apelacja do Sądu Okręgowego - powiedział Gieros.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24