Zamiast podatku zrób darowiznę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESJak przekazać darowiznę?

W gorącym okresie rozliczeń z fiskusem warto zastanowić się nad darowizną. Tym bardziej, że oprócz tradycyjnego 1 proc. dla organizacji pożytku publicznego do dyspozycji mamy jeszcze inna formę przekazania części swoich środków na poczet wybranej organizacji. Jak to zrobić radzi "Twój Brat PIT" na antenie TVN CNBC Biznes.

- Do dyspozycji mamy dwa rodzaje darowizn. Pierwsza, to 1 proc. naszego podatku przekazywany organizacji. Druga polega na tym, że kwotę darowizny odliczamy od dochodu - tłumaczy Marek Jarocki z firmy Ernst & Young. - W tym przypadku daną kwotę musimy sami przekazać danej organizacji - dodaje.

Aby móc skorzystać z drugiej metody musimy posiadać dwa dokumenty: poświadczenie odbioru danej kwoty przez organizację i dokument, z którego wynika wartość darowizny.

- W znanym już PIT/O wykazujemy kwotę, która została przekazana i wskazujemy nazwę obdarowanego - wyjaśnia Jarocki. Następnie kwoty wykazane w PIT/O wpisujemy w PIT-37.

Marek Jarocki z Ernst & Young odpowiada na pytania widzówTVN CNBC BIZNES

- I na koniec bardzo ważna informacja. Skorzystanie z drugiego rodzaju darowizny nie wyklucza możliwości przekazania 1 proc. naszego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego - zaznacza analityk.

Masz pytanie? Napisz, zadzwoń, pomożemy!

W dalszej części programu Marek Jarocki odpowiadał na pytania internautów i widzów dotyczące darowizn.

Pytania dotyczące wypełniania rocznych zeznań podatkowych można przesyłać do naszych ekspertów na adres PIT@tvn.pl. Więcej rozmów ze specjalistami o podatkach można znaleźć na stronie telewizji TVN CNBC Biznes www.tvncnbc.pl.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES