Załataj drogową dziurę - i zarób

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESWiceminsiter infrastruktury Radosław Stępień o bligacjach KFD

600 milionów złotych - obligacje na taką sumę zostaną niebawem wyemitowane na zasilenie budżetu Krajowego Funduszu Drogowego. Pieniądze mają trafić na budowę i remonty dróg, a w przyszłym roku stać się już być jedynym źródłem ich finansowania.

Krajowy Fundusz Drogowy będzie wyłączonym źródłem finansowania inwestycji drogowych od 2010 roku, w tym roku możliwe jest jeszcze finansowanie inwestycji z budżetu - stwierdził wiceminister infrastruktury Radosław Stępień.

Umowa podpisana

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z Bankiem Handlowym i Domem Maklerskim Banku Handlowego w sprawie pierwszej emisji obligacji infrastrukturalnych. Oprocentowanie trzyletnich obligacji będzie zmienne i zależne od stawki referencyjnej, a wysokość marży zostanie ustalona podczas budowania tzw. księgi popytu.

Umowa z BH przewiduje, że bank ten może wziąć udział także w kolejnych emisjach obligacji infrastrukturalnych dla KFD, jeśli BGK uzna, że będzie to korzystne.

Wiceminister infrastruktury Radosław Stępień poinformował, że zgodnie z planem finansowym KFD, wydatki funduszu mają wynieść w 2009 r. w sumie 16,5 mld zł (z 22,7 mld zł zaplanowanych przez resort infrastruktury na drogi), w tym 14,3 mld zł ma zostać przekazane na finansowanie budowy i remontów dróg. Potrzeby KFD, które mają być sfinansowane emisją obligacji, wynoszą 7,85 mld zł.

Będą chętni?

Wiceprezes BGK Robert Sochacki zapewnił, że jeśli w tym tygodniu emisja uzyska gwarancje Skarbu Państwa, to prawdopodobnie w przyszłym tygodniu obligacje na "pierwsze 600 mln zł" zostaną wyemitowane. - Mam nadzieję, że to będzie początek emisji, które wspólnie z Bankiem Handlowym, w ramach tej właśnie umowy, będziemy przeprowadzać - powiedział. Według niego, dalsze emisje mają być prowadzone w zależności od potrzeb KFD. Przyznał, że pierwsza transza dotyczy obligacji trzyletnich, ale następne prawdopodobnie będą dłuższe.

Prezes DM BH Witold Stępień poinformował, że obligacje są skierowane do inwestorów instytucjonalnych krajowych, głównie funduszy inwestycyjnych, funduszy emerytalnych, banków i ubezpieczycieli. - To grupa stałych klientów banku przy emisji różnego rodzaju obligacji i długu - powiedział. Zapewnił, że grupa ta już wstępnie wyraziła zainteresowanie emisją. - Jesteśmy przekonani, że sukces tej emisji przyczyni się do szybszego rozwoju obligacji korporacyjnych i samorządowych - dodał Stępień.

Według Sikory krąg inwestorów w przypadku następnych emisji może objąć także instytucje zagraniczne.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES