Zakusy na kieszeń studenta

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Uczelnie też muszą brać udział w walce o "klienta"

Prawa konkurencji rządzą także na rynku edukacji. Szkoły wyższe walczą o studentów. Efekt? Wyrównują się ceny studiów podyplomowych w szkołach publicznych i niepublicznych.

Z raportu "Ceny studiów podyplomowych" przygotowanego przez portal edu.pracuj.pl, wynika, że spadają opłaty za ten rodzaj studiów. Dotyczy to nie tylko uczelni niepublicznych, które od dawna musza walczyć o studenta, ale również publicznych, chcących dostosować swoją ofertę do wymagań rynku.

Mazowsze najdroższe

Różnica średnich cen za semestr w szkołach publicznych i niepublicznych wyniosła w zeszłym roku 280 zł. W tym roku już niemal o połowę mniej. Średnio za semestr płaci się dziś od 1450 zł w szkołach niepublicznych i 1610 zł w uczelniach publicznych.

Jednak na przykład na Mazowszu, za semestr nauki trzeba już zapłacić ok. 2328 zł. Biegunowe miejsce zajmuje województwo pomorskie, gdzie na semestr studiów wystarczą niecałe 2 tys. zł.

W przypadku szkół niepublicznych na Mazowszu semestr kosztuje 1945 zł. W tej kategorii na przeciwległym krańcu plasuje się województwo opolskie, gdzie za semestr studiów trzeba zapłacić średnio tylko 921 zł.

Źródło: pb.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24