Zakupy przez dotyk

Najnowsze


Visa wprowadzi do Polski karty płatnicze w technologii payWave (wyposażone w miniantenę radiową), które pozwolą na błyskawiczne płatności za drobne zakupy... tylko przez zbliżenie karty do terminala.

Visa i BZ WBK wprowadzają do Polski karty z minianteną radiową. We wrześniu karty te pojawią się w ofercie Banku Zachodniego WBK. Technologia zbliżeniowa payWave pozwala na dokonywanie płatności kartą w ciągu kilku sekund. Nie trzeba przekazywać karty sprzedawcy, ani umieszczać jej w terminalu. Wystarczy zbliżyć kartę na odległość do 5 cm do specjalnego czytnika. Jest to możliwe dzięki zainstalowanej w karcie antenie, która nawiązuje łączność z terminalem. Technologia ma być używana przy płatnościach na niewielkie kwoty, gdy liczyć się będzie szybkość transakcji; wykorzystywana jest w takich miejscach, jak transport miejski, kiosk, bar szybkiej obsługi.

- Program promuje wygodny i szybki, bezgotówkowy sposób realizacji transakcji o niskiej wartości - powiedziała na konferencji prasowej dyrektor generalny Visa Europe w Polsce Małgorzata O'Shaughnessy. Dodała, że obecnie firma prowadzi zaawansowane rozmowy z innymi bankami w Polsce o wprowadzeniu w ich ofercie kart payWave.

Przez dotyk w trzech miejscach

Po wakacjach BZ WBK wprowadzi karty płatnicze Visa Electron z funkcją payWave w trzech ośrodkach akademickich - Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Właściciele kart będą mieli możliwość płacić "zbliżeniowo" za zakupy do 50 zł. Będzie można nimi również płacić za zakupy na większe sumy; płatności takich będzie można dokonać w zwykłych terminalach przy użyciu kodu PIN.

Dyrektor Obszaru Direct Banking w BZ WBK Tadeusz Kościński powiedział na konferencji, że przewiduje, iż do końca tego roku 15 tys. młodych ludzi z Poznania, Warszawy i Wrocławia będzie używało kart wykorzystujących technologię payWave. Ruszyła już budowa sieci terminali akceptujących karty zbliżeniowe. Zajmuje się tym firma eService, która prowadzi rozmowy z placówkami handlowymi i podpisuje z nimi umowy. Do połowy października br. firma chce zainstalować 750 terminali wyposażonych w czytniki zbliżeniowe w punktach gastronomicznych, pubach, księgarniach, kinach i na uczelniach.

Punkty akceptujące karty Visa payWave będą specjalnie oznakowane.

Źródło: PAP, tvn24.pl