Zakup mieszkania bez lokatora? Blajer sprawdza, o czym pamiętać

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi" cz.1

Jak kupić mieszkanie bez niechcianego lokatora - o tym w programie "Biznes dla ludzi" mówił Paweł Blajer.

Na prośbę widzów, Paweł Blajer wraz ze swoim gościem Elizą Kuną odpowiedział na pytanie, jak nie kupić przez przypadek mieszkania z lokatorem.

- W pierwszej kolejności trzeba postawić na działania prewencyjne. Jeszcze zanim dojdzie do podpisania aktu notarialnego ostatecznie przenoszącego własność, poprosiłabym o przygotowanie przez notariusza dokumentów, które muszą dostarczyć sprzedający. Położyłabym nacisk na zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich osób. Właściciel może zgłosić się do urzędu po takie zaświadczenie. Wówczas mamy pewność, że nikt nie jest zameldowany, więc nie zaciągnie kredytu - podkreśliła Eliza Kuna.

I dodała: - Czynność sprzedaży mieszkania rodzi dwa obowiązki. Po stronie sprzedającego - wydania mieszkania, a po stronie kupującego - zapłaty. Umownie przyjmuje się, że te czynności następują jednocześnie. W praktyce jest tak, że można to rozciągnąć w czasie. Sugeruję dokonanie wizji lokalnej mieszkania tuż przed podpisaniem aktu. Możemy wówczas sporządzić protokół przekazania lokalu i poprosić o wszystkie komplety kluczy. Wówczas mamy pewność, że mieszkanie jest opróżnione.

"Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00.

Autor: red. / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, shutterstock.com