Zaklepane. Od stycznia tańszy gaz

TVN 24O obniżkę gazu walczył pGNiG

Urząd Regulacji Energetyki zgodził się z propozycją obniżki taryfy gazowej złożoną przez PGNiG. Szczegóły swojej decyzji poda w poniedziałek.

- URE z grubsza zgadza się z propozycjami obniżek złożonymi przez PGNiG, ale szczegóły naszej decyzji przedstawimy w poniedziałek - przekazał Marek Woszczyk, prezes URE. Taryfa, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wejdzie w życie od 1 stycznia 2013 r. Pod koniec listopada PGNiG poinformowało o złożeniu do URE wniosku o obniżkę taryfy dla gazu od stycznia 2013 r.

Gazprom obniża stawki

Obniżka to efekt porozumienia PGNiG z Gazpromem, który zmniejszył ceny rosyjskiego gazu dla Polski. Kilka miesięcy temu wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew, pytany, czy może potwierdzić nieoficjalne informacje o 10-proc. obniżce cen gazu dla Polski, odpowiedział: - Ten poziom "nie jest daleki od prawdy".

W przypadku obniżki o ponad 10 proc., wydatki PGNiG-u na import gazu z Rosji w przyszłym roku mogą spaść nawet o 1,4 mld zł (przy założeniu, że PGNiG kupi od rosyjskiej firmy 8,7 mld m sześc. gazu, a kurs dolara wyniesie 3,20 zł).

Do tej pory Polska płaciła za rosyjski gaz najdrożej w całej Unii Europejskiej. W pierwszej połowie tego roku za 1 tys. m sześc. gazu ponad 500 dolarów. Z kolei taką ilość gazu rosyjski koncern sprzedawał w UE średnio za 381 dolarów.

Autor: nsz/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości