Zakaz handlu w święta nadchodzi

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Zakaz handlu w ważne święta coraz bliżej

Senatorowie przyjęli ustawowe zmiany, zakazujące handlu w 12 najważniejszych świąt. Senat zaakceptował też zmiany w ustawie o prawie autorskim. Oba dokumenty wrócą jednak do Sejmu, bo wprowadzono do nich drobne zmiany.

Senat przyjął nowelizację ustawy wprowadzającej zakaz pracy w placówkach handlowych w 12 dni świątecznych w roku. Nowela trafi jednak ponownie do Sejmu, ponieważ senatorowie wprowadzili do niej drobną zmianę - jak to określono "poprawkę doprecyzowującą".

Za nowelizacją głosowało 80 senatorów, 7 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Odrzucona została poprawka jednego z senatorów, który chciał opóxnienia wejścia w życie ustawy o trzy miesiące.

Nowelizacja przewiduje wprowadzenie zakazu pracy w placówkach handlowych w Nowy Rok, w święta Wielkiej Nocy, 1 maja, 3 maja, w pierwszy dzień Zielonych Świątek, w Boże Ciało, 15 sierpnia – w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych (1 listopada), Święto Niepodległości (11 listopada), a także święta Bożego Narodzenia. Mówi także o zakazie pracy, jeśli któreś z tych świąt przypada w niedzielę.

W te dni będą mogły jednak pracować placówki kultury, oświaty, stacje benzynowe i apteki. W świetle nowelizacji handlować w te dni będą mogli też wszyscy ci, którzy prowadzą jednoosobową firmę i nie zatrudniają pracowników

Senat przyjął też nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, rozszerzając krąg współtwórców utworu audiowizualnego, uprawnionych do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu wyświetlania tego utworu w kinach, najmu jego egzemplarzy i ich publicznego odtwarzania, nadawania go w telewizji oraz reprodukowania do użytku osobistego osób fizycznych. Także w tej ustawie dokonano zmian redakcyjnych i musi ona wrócićdo Sejmu.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24