Zagraniczni turyści poprawili zyski portugalskich hotelarzy

Najnowsze

Aktualizacja:
Fakty TVN26.10 | Wakacje 2014 tylko na własne ryzyko

O 8 proc. powiększyli zyski w roku 2013 (w porównaniu do 2012) portugalscy hotelarze. Łącznie w całym kraju zainkasowali od stycznia do października prawie 180 mln euro. Wszystko dzięki większej liczbie zagranicznych turystów odwiedzających ten kraj.

„Zainteresowanie obcokrajowców spędzeniem urlopu w Portugalii jest na jednym z najwyższych poziomów notowanych w ostatnich latach. Ich udział wśród wszystkich gości hotelowych zwiększył się w październiku wobec września 2013 roku o 7,7 proc.” – poinformował w piątek Krajowy Instytut Statystyczny (INE) w Lizbonie. Według INE udział zagranicznych turystów wśród wszystkich gości hotelowych spędzających urlop w 2013 roku na terenie Portugalii wyniósł w październiku 77,3 proc.

„Od stycznia do października ub.r. w portugalskich hotelach mieszkało około 3 mln obcokrajowców, czyli o 8,6 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Z kolei liczba krajowych gości spadła nieznacznie do 851 tys. Osób” – podkreśla INE.

Najczęściej przyjeżdżają do Portugalii turyści z Holandii, Skandynawii, Brytyjczycy, Niemcy, Hiszpanie, Francuzi oraz Brazylijczycy. Głównie odwiedzają aglomerację lizbońską oraz położone w południowej części kraju Algarve. Każdy z nich ma po około 43 proc. udziałów wśród regionów Portugalii, do których najczęściej przybywają cudzoziemcy.

Portugalia hitem turystycznym 2014 roku.

Opublikowane pod koniec 2013 r. badanie Portugalskiej Organizacji Turystycznej wykazało, że przybywający do tego iberyjskiego kraju obcokrajowcy coraz częściej decydują się na samotne podróżowanie po Portugalii. Coraz częściej też zatrzymują się w domach zaprzyjaźnionych Portugalczyków.

Brytyjskie Stowarzyszenie Turystyczne (ABTA) umieściło Portugalię na liście dwunastu najlepszych na świecie kierunków do odwiedzenia w 2014 roku.

Zagraniczni turyści poprawili zyski portugalskich hotelarzyTVN24 BiS

Autor: Klim/ / Źródło: PAP