Żaglowce znów zawiną do Szczecina

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Największy żaglowiec świata, rosyjski "Siedcow", cumujący w czasie szczecińskiego zlotu w 2007 roku

Finał Zlotu Żaglowców The Tall Ships Races w 2013 r. odbędzie się w Szczecinie. Przedstawiciele organizatora imprezy i władze miasta właśnie podpisali umowę na organizację imprezy.

Szczecin był gospodarzem finału regat w 2007 r. Do miasta zawinęła wówczas prawie setka żaglowców uczestniczących w regatach oraz kilkaset innych jednostek.

Pochwały za zlot z 2007 roku

W czterodniowym wydarzeniu wzięło udział ponad dwa miliony gości. Szczecin zyskał wówczas najwyższe oceny zarówno od uczestników, jak i gości imprezy. Chwalono zarówno organizację pobytu załóg, atrakcyjne imprezy towarzyszące, jak i ciepłe przyjęcie, z jakim spotkali się żeglarze z całego świata.

- Organizacja była wyśmienita, więc zdecydowaliśmy się powierzyć Szczecinowi po raz kolejny finał - wspominał dziś przewodniczący Tall Ships Races na Europę Christer Samuelsson.

Natomiast prezydent miasta Piotr Krzystek zapewnił, że za trzy lata impreza będzie jeszcze wspanialsza. - Mamy już doświadczenie w organizacji tak ogromnego przedsięwzięcia, miasto teraz odnawia nabrzeża i przygotowuje się do budowy nowych marin, które przyjmą jeszcze więcej żeglarzy - powiedział.

Impreza z tradycjami

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek - w tym największych żaglowców świata. Historia regat sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. "Daru Pomorza".

Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r., kiedy to zwyciężył "Dar Pomorza".

W 2000 roku żaglowce zawinęły do Gdańska, w 2007 do Szczecina. Gdynia gościła uczestników regat cztery razy, ostatnio w 2009 r.

Przed wyborami

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek kandyduje na kolejną kadencję z ramienia własnego komitetu wyborczego. Na samodzielny start zdecydował się, gdy Platforma Obywatelska, która popierała go przed czterema laty, teraz zażądała, by wystartował w partyjnych prawyborach.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24