Żagiel Liebeskinda nabiera wiatru

Najnowsze

Archiwum TVN24Słynny, ale wciąż wirtualny "żagiel" ma stanąć w okolicach Pałacu Kultury i Nauki

Wojewoda mazowiecki utrzymał pozwolenie na budowę wieżowca przy Złotej 44 - donosi TVN Warszawa. Oznacza to, że na budowę mogą wrócić robotnicy. Warszawa ma zaś szansę, że straszący od półtora roku szkielet budynku zamieni się w piękny gmach, zaprojektowany przez światowej sławy architekta.

Inwestorem jest firma Orco, która jest inwestorem apartamentowca zaprojektowanego przez słynnego architekta Daniela Libeskinda. Wojewoda mazowiecki podpisze dziś pozwolenie na budowę, która stanęła 1,5 roku temu.

Decyzja wojewody jest ostateczna. To oznacza, że dotrze do inwestora na plac budowy będą mogli wejść robotnicy. - Jeśli ta informacja się potwierdzi, ruszymy z budową w ciągu 8 - 12 tygodni, a więc jeszcze w zimie - zapowiada Alicja Kościesza z firmy Orco.

Inwestor ma już ekspertyzę, z której wynika, że przestój nie zaszkodził betonowej konstrukcji. - Są drobne ubytki betonu i przecieki wód gruntowych na podziemnych kondygnacjach. To będzie naprawiane w pierwszej kolejności - zapowiada Kościesza.

Decyzja wojewody nie oznacza natomiast końca sądowych perypetii inwestora. Wszystkim uczestnikom postępowania administracyjnego - a jest ich około dwustu - przysługuje bowiem prawo do zaskarżenia decyzji. Siedmioro sąsiadów, którzy walczyli z firmą do tej pory, zapewne skorzysta z tej możliwości...

Orco zapewnia, że budynek będzie gotowy w ciągu 24 miesięcy od wydania pozwolenia. W chwili rozpoczęcia w Warszawie Euro 2012 skończona ma być konstrukcja i elewacja.

O INWESTYCJI czytaj także w TVNWarszawa.pl

Źródło: TVN Warszawa

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24