Zadłużony jak Polak

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polacy nie płacą swoich zobowiązań

Polacy toną w długach. Łączna kwota zaległych płatności polskich klientów wynosi obecnie 6,16 mld zł - wynika z najnowszego raportu InfoDług.

Polacy nie spłacają gównie kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych, oraz opłat leasingowych. Nie płacimy również za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne, czy czynsz. W porównaniu z danymi z sierpnia 2007 r., łączna suma zaległych płatności do tego miesiące wzrosła o ponad 1,2 mld zł.

Z badania wynika również, że statystyczny dłużnik to mężczyzna w wieku 31-40 lat, mieszkaniec województwa śląskiego lub mazowieckiego, w szczególności Warszawy lub Katowic. Średnie zadłużenie takiej osoby to 5180 zł.

Pismo pomaga

W Polsce jest obecnie 1,19 mln osób, które zalegają z płatnościami powyżej 60 dni i dane na ich temat widnieją w Ewidencji Dłużników InfoMonitor BIG, bazie Biura Informacji Kredytowej lub Rejestrze Dłużników Związku Banków Polskich.

Dane InfoMonitor BIG pokazują, że samo pismo informujące o możliwości znalezienia się w ewidencji dłużników powoduje, że ponad połowa osób zalegających z płatnościami decyduje się na natychmiastowe uregulowanie swoich zobowiązań.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24