Zadbaj o emeryturę. Blajer mówi ile i jak oszczędzać

[object Object]
Jak oszczędzać na emeryturę? Blajer mówi co zrobićTVN24 BiS
wideo 2/8

Jak skutecznie oszczędzać na przyszłą emeryturę, aby na starość mieć na godne życie? Co może zrobić 30,40 i 50 latek? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Andrzej Fesnak ekspert Fundacji Fortis twierdzi, że im wcześniej zaczniemy myśleć o przyszłej emeryturze tym lepiej. - Im wcześniej zaczniemy na nią dodatkowo odkładać poza ZUS i OFE tym lepiej - twierdzi Fesnak.

Mam 30 lat

Ekspert przekonuje, że trzydziestolatek, który chce zadbać o swoją emerytalną przyszłość powinien zacząć się edukować w zakresie finansów i zarządzania pieniędzmi oraz kupić kalkulator finansowy, aby nauczyć się liczyć przepływy finansowe. - To pozwoli mu dowiedzieć się jakich kwot potrzebuje i kiedy. Należy ustalić cel finansowy, który chcemy osiągnąć za daną liczbę lat, a następnie uwzględniamy m.in. inflację i wyliczamy ile pieniędzy jest nam miesięcznie potrzebne. Trzydziestolatek może zacząć zarabiać takie pieniądze, które może inwestować - twierdzi Fesnak.

- Człowiek, który ma 30 lat może wykorzystać to, że może regularnie odkładać część wynagrodzenia, bo przed nim 37 lat do emerytury. Ważna jest jednak konsekwencja i samodyscyplina - podkreśla ekspert. Andrzej Fesnak przekonuje, że każda osoba, która chce oszczędzać na emeryturę powinna wykonać proste obliczenie. - Wystarczy swój wiek podzielić na dwa. Liczba, którą otrzymamy to minimalny procent naszego miesięcznego wynagrodzenia, które powinniśmy inwestować w naszą emeryturę - wyjaśnia ekspert.

Mam 40 lat

Fesnak twierdzi, że osoba, która ma 40 lat powinna mieć już większe oszczędności. - Dlatego może zacząć zarządzać większymi kwotami. Może robić m.in. małe transakcje, które będą przynosić mu zyski, czyli np. kupować nieruchomości i ją wynajmować lub sprzedawać z zyskiem - przekonuje Fesnak. - O ile 30 latek może odkładać miesięcznie np. 150 złotych, to 40 latek 300-400 zł - dodaje.

Mam 50 lat

Jeżeli do emerytury zostało nam 17 lat, to według Andrzeja Fesnaka nie mamy już zbyt wiele możliwości.

- Oczywiście możemy regularnie, co miesiąc oszczędzać, ale wówczas musi to być około 800-900 złotych miesięcznie. Jeśli jest to 25 proc. jego dochodów, to w porządku, bo zarabia 4 tys. złotych, ale jeśli zarabia mniej, to może się to nie udać - twierdzi Fesnak i dodaje, że osoba w wieku 50 lat powinna zwiększyć dochody. - Można to zrobić tylko idąc do dodatkowej pracy - dodaje ekspert.

Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości