Zaczął się wyścig o AIG

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPKO AIG DARMO.avi

- PZU jest zainteresowany kupnem aktywów ubezpieczeniowych należących do amerykańskiego AIG w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym również w Polsce - poinformował w środę prezes PZU Andrzej Klesyk. Prezes zaznaczył jednak, że PZU nie zamierza ubiegać się o kupno AIG Bank Polska. Zainteresowanie kupnem tego banku potwierdził w środę PKO BP.

AIG ma w Polsce Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Amplico Life i Towarzystwo Ubezpieczeń Majątkowych AIG Polska. Spółka prowadzi też AIG TFI, AIG PTE oraz AIG Bank Polska.

PZU jest zainteresowane przejęciami firm ubezpieczeniowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółkę interesują też firmy prowadzące działalność ubezpieczeniową lub paraubezpieczeniową w Polsce. PZU chce też brać udział w konsolidacji rynku towarzystw emerytalnych i rynku TFI.

"Kupimy tylko duży bank w Polsce"

- Chcemy polepszyć naszą pozycję na rynku TFI i na rynku towarzystw emerytalnych - powiedział Klesyk. Na pytanie, czy spółka byłaby zainteresowana kupnem AIG TFI czy AIG PTE odpowiedział: "Jeśli będzie na sprzedaż, to się przyjrzymy".

Prezes Klesyk powiedział, że PZU nie jest zainteresowane przejęciem banku poza granicami kraju, ale mogłoby rozważyć kupno dużego banku w Polsce.

- Na pewno nie kupimy banku poza Polską, bo to nie ma sensu. Kapitał, który mamy chcemy przeznaczyć na naszą podstawową działalność. Jeśli natomiast chodzi o bank w Polsce, to kupno banku spoza pierwszej dziesiątki nic nam nie daje. Jeśli przypadkiem duży bank detaliczny byłby do kupienia, to moglibyśmy się przyjrzeć - powiedział prezes Klesyk.

Klesyk poinformował, że PZU ma 10-12 mld zł nadwyżki kapitału, które może przeznaczyć na inwestycje. Spółka podała, że na przejęcie międzynarodowych aktywów ubezpieczeniowych PZU może wydać do 5-7 mld zł. Chce, by inwestycje zagraniczne dały 15-procentowy udział w składce.

PKO BP: chcemy kupić AIG

Także PKO BP jest zainteresowane kupnem AIG. 28 listopada złożyło ofertę kupna 99,92 proc. akcji AIG Bank Polska S.A. i 100 proc. akcji spółki AIG Credit S.A. Jak podał giełdowy bank w komunikatach, znajduje się on obecnie w fazie negocjacji zakupu, bez prawa wyłączności. Zapłata ma pochodzić ze środków własnych banku. O tym, że PKO BP może kupić jakiś bank spekulowano już od jakiegoś czasu.

Największy na rynku?

Mimo że AIG Bank jest 20. bankiem w Polsce pod względem funduszy własnych, to stanowi łakomy kąsek dla innych. Ma 2 mln klientów i jest jednym z najbardziej zyskownych w branży. Bessa na GPW sporo uszczupliła cenę akcji amerykańskiej instytucji

Gdyby PKO BP, który po trzecim kwartale miał 122,1 mld zł aktywów, przejął AIG Bank, odzyskałby pozycję największego banku na rynku, wyprzedzając Pekao.

Źródło: PAP, money.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES