"Zachęcające" odwierty gazu łupkowego pod Gdańskiem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN 24Minister zapewnia, że ustawa łupkowa wejdzie w życie najszybciej, jak to możliwe

San Leon Energy ogłosił pomyślne zakończenie testów przepływu gazu łupkowego w odwiercie Lewino 1G2 w ramach koncesji Gdańsk W. Firma planuje w najbliższej przyszłości wykonanie tam odwiertu poziomego - podała San Leon w komunikacie.

Długotrwały przepływ gazu wyniósł 45 000-60 000 stóp sześc. dziennie, mimo że otwór nie był jeszcze w pełni oczyszczony z płynów szczelinujących. Firma szacuje, że przepływ może wynieść 200 000-400 000 stóp sześc. dziennie po oczyszczeniu otworu.

"Zachęcające wiercenie"

Spółka zdecydowała się wstrzymać proces czyszczenia do czasu, gdy uzyska potrzebne dane do planowania programu dalszych prac. "To jest najbardziej zachęcające pionowe wiercenie w poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce do tej pory" - poinformował prezes firmy Oisin Fanning w komunikacie. Jak dodano, poziome wiercenie zostanie wykonane i przetestowane tak szybko, jak to będzie możliwe.

Potencjał odwiertu? Dowiemy się jesienią

Dennis McKee, prezes United Oilfield Services, firmy współpracującej z San Leon przy realizacji odwiertu Lewino 1G2, poinformował podczas konferencji prasowej, że wykonanie wiercenia poziomego oraz zebranie pierwszych danych o komercjalizacji odwiertu jest możliwe do jesieni tego roku. Na początku października powinniśmy otrzymać dane dotyczące komercjalizacji odwiertu, które pokażą nam czy eksploatacja jest opłacalna

- San Leon złożył już wniosek o pozwolenie na wykonanie odwiertu poziomego. Teraz wszystko zależy od tempa w jakim zostanie ono wydane, ale mamy nadzieję, że z nowym ministrem środowiska i dzięki naciskom ze strony rządu na przyspieszenie tych procesów, uda się to przeprowadzić sprawnie - powiedział McKee. - Nasze wiertnie są wolne od 1 lipca, może wcześniej, jeśli inni nasi partnerzy będą elastyczni. Prace nad wykonaniem odwiertu mogą potrwać do 45 dni, a szczelinowanie kolejnych dziesięć. Dlatego na początku października powinniśmy otrzymać dane dotyczące komercjalizacji odwiertu, które pokażą nam czy eksploatacja jest opłacalna - dodał.

Niekonwencjonalne złoża

McKee poinformował, że dane uzyskane już z odwiertu pionowego są bardzo obiecujące i wskazują, że gaz ten ma wysoką kaloryczność i dużą czystość.

San Leon Energy to międzynarodowa spółka notowana na londyńskiej giełdzie AIM. Oprócz Polski posiada aktywa w kilku krajach Europy (Albania, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Rumunia, Słowacja i Hiszpania) oraz w Maroku. W Polsce spółka ma udziały w koncesjach poszukiwawczych, obejmujących zarówno złoża konwencjonalne, jak i niekonwencjonalne.

Do końca ubiegłego roku wykonano w Polsce ok. 50 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego.

Łupki bez tajemnictvn24

Autor: rf/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24