Najnowsze

Zabezpieczono już 22 tony podejrzanego mięsa

Najnowsze

Aktualizacja:
Główny Inspektorat Weterynarii sprawdza, czy ponad 600 ton irlandzkiej wołowiny, która trafiła do Polski, jest skażonych groźnymi dla zdrowia i życia dioksynami. Mięso wycofywano. Na razie wiadomo o trzech zakładach, w których miałaby się znajdować podejrzane mięso - na Mazowszu, w Wielkopolsce i w Głownie (woj. łódzkie). - Ale może być też w innych regionach - mówi na antenie TVN24 Krzysztof Jażdżewski, z-ca głównego lekarza weterynarii.
TVN24Kilkaset ton skażonej wieprzowiny w Polsce?

Około 22 ton irlandzkiej wieprzowiny zabezpieczyli pracownicy Głównego Inspektoratu Weterynarii. Podejrzane mięso znalazło się już w przetwórniach, gdzie zbadają je inspektorzy. Jak mówi zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski, w najbliższych godzinach prawdopodobnie zostaną zatrzymane kolejne partie mięsa.

"22 tony mięsa zabezpieczone" - mówi Krzysztof Jażdżewski
"22 tony mięsa zabezpieczone" - mówi Krzysztof JażdżewskiTVN24

- Zabezpieczone zostały ok. 2 tony mięsa w Wielkopolsce i 20 w województwie łódzkim. Przesądzać, czy mięso zawiera szkodliwe substancje przesądzać nie chciał. - W tej chwili nie wiemy, czy wieprzowina jest skażona dioksynami. Istnieje takie ryzyko, ale nie mamy pewności - wyjaśnił zastępca Głównego Lekarza Weterynarii. Wcześniej Jażdżewski informował również o kontroli w przedsiębiorstwie na Mazowszu.

Te działanie to efekt doniesień, potwierdzonych oficjalnie przez Dublin, że irlandzka wieprzowina jest skażona. Do Polski trafiło ponad 660 ton tego mięsa. Według GIW, trefna wieprzowina mogła trafić właśnie do zakładów przetwórczych na Mazowszu, w Wielkopolsce i w Łódzkiem.

Mięso wycofywane z rynku

Mięso, z tych zakładów wycofano z rynku. - Ma być zgromadzone w bezpiecznym miejscu - mówi zastępca głównego lekarza weterynarii. Badania, czy sprowadzona wieprzowina rzeczywiście skażona jest dioksynami, mają potrwać około tygodnia.

Na razie wiadomo, że sprowadzona do Wielkopolski wieprzowina została wyprodukowana w trzech irlandzkich firmach. Znane są jej numery i oznaczenia partii mięsa. - Lekarze ustalają teraz listy dystrybucyjne, które pozwolą na zablokowanie dalszej sprzedaży tego mięsa – zapewnił Wojciech Wasiewicz z wielkopolskiego inspektoratu weterynarii.

Zakaz importu irlandzkiej wieprzowiny

Zareagowały już inne kraje Unii Europejskiej. 25 państw, odbiorców irlandzkiej wieprzowiny i produktów pochodnych, wprowadziło zakaz ich importu w reakcji na informacje o skażeniu mięsa. Doniesienia te zostały oficjalnie potwierdzone przez władze w Dublinie. Źródła mówią o groźbie przymusowego uboju ok. 100 tys. sztuk trzody chlewnej.

Obroty irlandzkich hodowców trzody chlewnej sięgają 400 mln euro rocznie, z czego eksport oceniany jest na 250 mln euro. Połowa eksportu trafia na rynek brytyjski, a ok. 1/3 na europejski.

Czym są dioksyny?

W Irlandii mięso jest wycofywane/Reuters
W Irlandii mięso jest wycofywane/Reuters

Przeprowadzone testy w Irlandii wykazały, że ilość zawartych w mięsie dioksyn była od 80 do 200 razy większa niż dopuszczalna norma. Dioksyny są toksycznymi związkami chemicznymi, które w większym stężeniu mogą być rakotwórcze powodować zaburzenia hormonalne i choroby układu odpornościowego.

Powstają głównie jako produkty uboczne w procesie spalania. Ich duża zawartość w chemicznych środkach rażenia użytych przez amerykanów w czasie wojny w Wietnamie w operacji nazwanej "Agent Orange" spowodowała po wojnie wiele chorób u żołnierzy i cywilów.

Skażone mięso w 25 państwach Europy

Skażona wieprzowina wyprodukowana w Irlandii mogła być eksportowana nawet do 25 państw Europy, między innymi do Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i Belgii. - Do Polski nie trafiły większe partie mięsa - uspokajał wcześniej Główny Lekarz Weterynarii. Sprawą zajmie się Komisja Europejska.

Irlandczycy już wycofali większość skażonego mięsa ze sklepów. Zarządzenie takie zostało wydane, gdy przeprowadzone testy wykazały zawartość szkodliwej dioksyny w produktach z kilku irlandzkich farm. Skażenie mięsa nastąpiło prawdopodobnie w następstwie użycia pokarmu dla zwierząt zawierającego trujące substancje.

Trwa dochodzenie w tej sprawie.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości