Zabawy z żywnością czyli "Bio-hazard"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPolacy są nieufni wobec żywności modyfikowanej genetycznie

Z roku na rok na świecie pojawia się coraz więcej pól obsianych genetycznie modyfikowaną żywnością. W 2007 roku łączna liczba tych upraw wyniosła 114 milionów hektarów. To 6 razy więcej niż liczba hektarów ziemi uprawnej w Polsce. W Polsce uprawa GMO wynosi zaledwie 50 tysięcy hektarów. Czy to powinno cieszyć czy niepokoić?

Zdecydowanie najwięcej genetycznie modyfikowanej żywności produkują Stany Zjednoczone. W USA znajduje się prawie połowa światowych upraw GMO. Dużo upraw żywności modyfikowanej znajduje się także w Argentynie, Brazylii i Kanadzie.

Zalety: - odporność upraw na choroby i szkodniki - lepsze wartości odżywcze upraw - ładny wygląd, lepszy smak roślin - możliwość dłuższego przechowywania żywności Wady: - mogą powodować alergie - mogą "genetycznie zanieczyścić środowisko" - mogą powstać agresywne zmutowane chwasty - mogą się krzyżować z naturalnymi odmianami ZALETY i WADY GENETYCZNIE MODYFIKOWANEJ ŻYWNOŚCI

Co to jest?

- Roślina modyfikowana genetycznie to taka, do której wprowadzono dodatkowe geny, lub usunięto z niej jakieś geny, w różnych celach - tłumaczy TVN CNBC Biznes prof. Ewa Bartnikz zakładu genetyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Możemy na przykład chcieć, żeby rośliny oryginalne były odporne na pewne czynniki - na mróz, na szkodniki; nasz cel może też polegać na ulepszaniu w jakiś sposób jakości tej żywności, a dokładniej tych produktów, które się robi z roślin modyfikowanych. Żywność może zawierać dodatkowe składniki, typu aminokwasy, których nie ma w roślinach, czy jakieś witaminy. Ogólnie celem modyfikacji może być poprawa hodowli, albo poprawa jakości pokarmu - informuje profesor.

KRAJE Z NAJWIĘKSZĄ UPRAWĄ GMO USA 57,1 mln hektarów ARGENTYNA 19,1 mln hektarów BRAZYLIA 15 mln hektarów KANADA 7 mln hektarów POLSKA 0,05 mln hektarów KRAJE Z NAJWIĘKSZĄ UPRAWĄ GMO

Wady i zalety mutacji

Żywność genetycznie modyfikowana jest bardziej odporna na choroby i działalność szkodników - dzięki temu przy jej uprawie nie trzeba używać dużej ilości nawozów i środków ochrony roślin.

Rośliny takie mają lepsze wartość odżywcze, mogą lepiej smakować i lepiej wyglądać. Można ją także dłużej przechowywać.

Wadą tego typu żywności jest to, że może ona powodować alergie. Rośliny modyfikowane genetycznie mogą także wypierać z ekosystemu rośliny, które nie zostały ulepszone genetycznie. Zdaniem przeciwników GMO mogą także krzyżować się z naturalnymi odmianami, a to z kolei może doprowadzić do pojawienia się zmutowanych chwastów

CO POLACY MYŚLĄ O GMO? PRZECIWNICY 62% ZWOLENNICY 20% NIEZDECYDOWANI 18% CO MIESZKACY UE MYŚLĄ O GMO? PRZECIWNICY 58% ZWOLENNICY 21% NIEZDECYDOWANI 21% CO POLACY MYŚLĄ O GMO?

Czy naprawdę tego chcemy?

Czy Polska może stać się krajem wolnym od organizmów genetycznie modyfikowanych, a także od żywności produkowanej z udziałem takich organizmów? Według badania przeprowadzonego przez Eurobarometr, zdecydowana większość, bo aż 62 procent Polaków jest przeciwna wprowadzaniu genetycznie modyfikowanej żywności. Tylko 20 procent z nas popiera GMO. Prawie co piąty pytany nie miał zdania na ten temat.

Polacy nie odstają w swej nieufności do GMO od całej Unii Europejskiej. Według Eurobarometru, 58 procent Europejczyków jest przeciwnych genetycznie modyfikowanej żywności, a 21 procent popiera ten sposób produkcji. Jednak można się spodziewać, że o sensowności upraw, jak zwykle, zadecyduje - lub już zadecydowała - ekonomia.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES