Za żywność zapłacimy więcej

Najnowsze

tvn24W tym roku zapłacimy więcej za żywność

Żywność w tym roku podrożeje o ok. 6 proc. prognozuje Polska Federacja Producentów Żywności. Z kolei według analityków Banku Gospodarki Żywnościowej ceny żywności mogą podskoczyć o 4,5-5,5 proc. Najmniejszych wzrostów, rzędu 4 proc., spodziewa się natomiast Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Najwyższy wzrost cen żywności prognozują analitycy Stowarzyszenia Polskiej Federacji Producentów Żywności. Choć wcześniej przewidywali wzrost cen żywności o około 4 proc. obecnie zmienił swoją prognozę. - (...) prognozowaliśmy, że żywność podrożeje w 2012 r. o około 4 proc. Teraz musimy zweryfikować swoje prognozy i uważamy, że wzrost cen będzie wyższy i sięgnie 6 proc. - powiedział dyrektor generalny Stowarzyszenia Polska Federacja Producentów Żywności Andrzej Gantner.

Ceny zbóż

Dodał, że na zmianę prognozy wpłynęła m.in. trudna sytuacja na rynku zbóż. - Już teraz mamy do czynienia z globalną podwyżką cen zbóż o ok. 30 proc. A to wpłynie przecież nie tylko na wzrost cen pieczywa i przetworów zbożowych, ale także na wzrost cen pasz, co oznacza podwyżkę cen mięsa - powiedział Gantner. Zaznaczył, że podwyżki mogą też dotyczyć olejów spożywczych robionych z rzepaku. Dodał, że będą też problemy ze zbiorami kukurydzy, gdyż w Stanach Zjednoczonych jest potężna susza". Zdaniem Gantnera nie tylko wzrost cen zbóż wpłynie na wyższe ceny żywności. - (...) na ceny żywności wpływają także rosnące ceny energii i paliw - podkreślił Gantner.

Wyższe ceny mięsa

Z kolei zdaniem analityka rynków rolnych Banku Gospodarki Żywnościowej Michała Koleśnikowa, tegoroczny wzrost cen żywności wyniesie około 4,5-5,5 proc. - W największym stopniu będą miały na to wpływ wysokie ceny żywności pochodzenia zwierzęcego: mięsa, ryb oraz jaj. Prawdopodobnie obserwowany w ostatnich tygodniach wzrost cen zbóż i roślin oleistych na rynkach światowych nie znajdzie jeszcze dużego odzwierciedlenia we wskaźniku średniorocznym ceny detalicznych w Polsce - powiedział Koleśnikow. Dodał, że jeśli wzrost zbóż i roślin okaże się jednak trwały, to może mieć większy wpływ na ewentualny wzrost cen żywności w przyszłym roku.

Ceny mleka nie powinny wzrosnąć

Zdaniem dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Andrzeja Kowalskiego żywność w tym roku podrożeje ok. 4 proc. Kowalski dodał, że ceny mleka i przetworów mlecznych nie powinny wzrosnąć. - Może natomiast podrożeć mięso, głównie wieprzowina i niewiele drób - dodał Andrzej Kowalski. Według ostatnich danych GUS, w czerwcu w stosunku do maja żywność podrożała o 0,7 proc., natomiast w porównaniu do czerwca 2011 roku ceny wzrosły o 5,4 proc.

Autor: km/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24