Za wizę do USA zapłacisz więcej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plWzrosną opłaty za wizę do USA

Miało być łatwiej, miał być ruch bezwizowy, a będzie... drożej. Od stycznia, za i tak już drogie wizy do USA, będziemy musieli zapłacić o kilkadziesiąt dolarów więcej. Powód? Inflacja i względy bezpieczeństwa - przynajmniej tak twierdzą Amerykanie.

Za wizę nieimigracyjną (np. turystyczną) będzie trzeba zapłacić 131 dolarów, czyli o 31 dolarów więcej niż dotychczas. Natomiast opłata za wizę imigracyjną wzrośnie z 335 do 355 dolarów. Oznacza to, że zgodnie z obecnym kursem dolara, opłaty wyniosą odpowiednio 327,5 zł i 887,5 zł.

W swoim oświadczeniu ambasada USA w Warszawie zwraca uwagę, że ostatnia podwyżka opłat za wizy nieimigracyjne miała miejsce w 2002 roku. - Z powodu nowych kosztów związanych z bezpieczeństwem, nowym systemem informatycznym i inflacją, opłata w wysokości 100 dolarów nie pokrywa rzeczywistych kosztów wydania wizy nieimigracyjnej - podkreślił konsul generalny z ambasady amerykańskiej w Warszawie Philip Min.

Cena rośnie przez FBI Osoby, które ubiegały się o wydanie amerykańskiej wizy nieimigracyjnej przed 1 stycznia 2008 roku i wniosły opłatę 100 dolarów, nie będą wnosić dodatkowych opłat, jeśli spotkają się z konsulem przed 31 stycznia 2008 roku. Jeśli jednak uczynią to po Nowym Roku będą musiały dopłacić.

Z kolei sprawy osób, ubiegających się o wizę imigracyjną przed 1 stycznia 2008 roku, które wpłaciły 335 dolarów, będą rozpatrzone bez dodatkowych opłat, niezależnie od terminu spotkania z konsulem.

Jak zaznaczono w oświadczeniu, powodem podniesienia opłat wizowych są również opłaty, jakie pobiera FBI za weryfikację odcisków palców, które ambasady i konsulaty amerykańskie na całym świecie pobierają od osób ubiegających się o wizę nieimigracyjną.

Zmiana przepisów nie dotknie jedynie Polaków. Opłaty zgłoszeniowe za amerykańskie wizy imigracyjne i nieimigrancyjne, zostanie podwyższona na całym świecie.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl