Najnowsze

Za rok osiągniemy kredytowe dno

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Najwięcej wsród złych kredytów jest tych konsumpcyjnych. Najmniej - mieszkaniowych

Najgorszy pod względem niespłacania należności bankowych będzie III kwartał przyszłego roku - pisze "Rzeczpospolita". Jak przewidują ekonomiści Invest Banku, odsetek kredytów zagrożonych w portfelach banków wyniesie maksymalnie 6,6 proc. w wariancie optymistycznym i 7,7 proc. - w pesymistycznym.

W obu przypadkach najwyższy udział kredytów nieregularnych przypadnie na trzeci kwartał 2010 roku, a w kolejnych miesiącach będzie spadał.

W wariancie pesymistycznym najwyższy odsetek zagrożonych kredytów konsumpcyjnych wyniesie 15,9 proc. i 2,0 proc. dla kredytów mieszkaniowych wobec odpowiednio 13,5 proc. i 1,8 proc. w wariancie optymistycznym. Dla porównania, we wrześniu tego roku zagrożone kredyty gospodarstw domowych stanowiły 10,8 proc., z czego 1,4 proc. w segmencie kredytów mieszkaniowych oraz 9,4 proc. dla kredytów konsumpcyjnych – wynika z danych NBP oraz KNF.

„Uzyskane wyniki wskazują, że w najbliższych miesiącach jakość portfela kredytów dla gospodarstw domowych będzie znacznie wyższa niż w poprzednim okresie spowolnienia gospodarczego w Polsce w latach 2000–2003, kiedy odsetek zagrożonych kredytów wzrósł do 14,8 proc. w styczniu 2003 roku” – podkreślają autorzy raportu.

Relatywnie wysoka jakość kredytów w 2010 roku będzie spowodowana znaczącym wzrostem udziału kredytów mieszkaniowych w kredytach dla osób prywatnych oraz lepszą niż w latach 2000–2003 sytuacją na rynku pracy w Polsce. W pierwszych trzech kwartałach 2009 roku banki zawiązały 8,2 mld zł rezerw na kredyty zagrożone.

Eksperci uważają, że wartość odpisów w przyszłym roku będzie porównywalna z tegoroczną.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24