Za pieluszki pod Trybunał

Najnowsze

sxc.huPolsce nie udało się obronić niższej stawki

Komisja Europejska jest gotowa wystąpić do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Polsce i czterem innym krajom UE, które niezgodnie z prawem stosują obniżoną stawkę VAT na pieluszki dziecięce. Poinformowała o tym Bruksela w dzień po ostatecznym uzgodnieniu, że pieluchy nie będą objęte niższą stawką.

W Polsce stawka VAT na pieluszki dziecięce wynosi ona 7 proc., zamiast 22 proc. Według najnowszych ustaleń unijnych ministrów finansów, obniżona obniżony VAT przysługuje jedynie pieluchom dla dorosłych.

- Wcześniej czy później Komisja będzie musiała kontynuować postępowanie i poprosić Trybunał o interpretację istniejącej sytuacji - powiedziała rzeczniczka KE ds. podatków Maria Asimakopulu.

- Jest prawdą, że wstrzymaliśmy kontynuowanie postępowania otwartego przeciwko krajom, które stosują obniżoną stawkę VAT na pieluszki. Obiecaliśmy propozycję, która będzie uwzględniała obniżony VAT na pieluszki. Dotrzymaliśmy słowa, ale Rada (ministrów finansów) wczoraj tego nie zaakceptowała - ubolewała rzeczniczka Asimakopulu.

VAT obniżony, ale na co innego

Zapowiedź wystąpienia do Trybunału to efekt wtorkowego spotkania w Brukseli ministrów finansów "27". Przyjęli oni listę "pracochłonnych" usług, które w całej UE mogą być objęte obniżoną stawką VAT. Nie zgodzili się na propozycję KE, by dopisać do niej także pieluszki dziecięce.

W 2006 roku KE rozpoczęła postępowania przeciwko Polsce, Portugalii, Czechom, Węgrom i Malcie za bezprawne stosowanie obniżonego VAT, ale wstrzymała się z wysłaniem wniosku do Luksemburga licząc, że kraje członkowskie wprowadzą możliwość obniżonej stawki VAT na pieluszki jako regułę w całej UE, co jednak nie nastąpiło.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu