Za mało rąk do pracy w supermarketach

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESBrakuje ludzie do pracy

Pracownicy super i hipermarketów spędzają w pracy nawet 14 godzin dziennie. Nadgorliwość? - Raczej brak pracowników - wyjaśniał w TVN CNBC Biznes Piotr Wojciechowski z Głównego Inspektoratu Pracy.

W okresie przedświątecznym Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w super i hipermarketach, z której wynika, że głównym problemem pracowników handlu jest wydłużanie czasu pracy. - Czas pracy nie jest przestrzegany. Z ewidencji potem wynika, że ci pracownicy pracują za długo - tłumaczył Wojciechowski.

Kontrola wykazała, że pracują oni średnio od 12 do 14 godzin. - Czyli za długo, bo norma w naszym kraju wynosi 8 godzin - powiedział ekspert. Dodał, że w sytuacjach szczególnie ważnych pracodawca może zatrudnić swojego pracownika na dłużej, jednak - jak podkreślił - nie może być to rozwiązanie systemowe.

- W Polsce w tej chwili problem polega na tym, że pracowników jest za mało. A skoro jest ich za mało, to pracują dłużej - wyjaśniał Wojciechowski. Zaznaczył, że wydłużony czas pracy nie byłby problemem, gdyby pracodawcy rekompensowali to swoim pracownikom zgodnie z zasadami kodeksu pracy. - Czasami tak się nie dzieje - mówił.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES