Za mało gotówki na złom

Najnowsze

sxc.huZa kupno nowego i oszczędniejszego auta można dostać nawet 4,5 tys. dolarów

Rząd Stanów Zjednoczoncyh chce poszerzenia programu dopłat do zakupu nowych, ekologicznych pojazdów. Przedstawiciele administracji Baracka Obamy mają nadzieję, że Senat przyjmie nowy pakiet stymulacyjny o wartości 2 miliardów dolarów. Ustawa została już zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów.

Program dopłat cieszy się wśród Amerykanów ogromną popularnością. Premia za zezłomowanie starego auta i zakup nowego, mniejszego i oszczędniejszego może wynosić nawet 4,5 tysiąca dolarów.

Premie są najbardziej opłacalne dla kierowców pozbywających się aut, które mają ponad 20 lat. Po uruchomieniu projektu w salonach samochodowych za Oceanem pojawiły się takie tłumy, że początkowa kwota miliarda dolarów została wyczerpana po tygodniu.

USA wprowadziły program "Gotówka za złom" w czerwcu. Przepisy dotyczą nie tylko wozów osobowych, ale i ciężarówek oraz minivanów. Według autorów ustawy, nowe przepisy pozwalają zachować miliony miejsc pracy i ożywią gospodarkę, a także służą ochronie środowiska i częściowo uniezależnią Stany Zjednoczone od dostaw ropy naftowej.

Na początku roku USA przeżyły dramatyczny spadek sprzedaży nowych aut. Do wprowadzenia programu, czyli do końca maja ich sprzedaż spadła o 34 proc.

Najnowsze dane pokazują, że program "Gotówka za złom" pomógł sektorowi samochodowemu. Ford w lipcu odnotował po raz pierwszy od listopada 2007 roku wzrost sprzedaży aut. Koncern sprzedał o 2,3 procent aut więcej licząc rok do roku.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu