Za mało Big Maca za złotego

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPolski Big Mac coraz mniejszy

W ciągu roku cena kanapki Big Mac liczona w dolarach spadła w Polsce o ok. 30 proc. - wynika z wyliczeń opartych na wskaźniku Big Mac Index. Oznacza to, że o tyle nasza waluta jest "niedowartościowana" w stosunku do amerykańskiej.

Spadek wartości złotego jest najmocniejszym ze wszystkich krajów EMEA (kraje leżące na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki). Po drugiej stronie zestawienia znalazła się Japonia, gdzie ostatni wzrost jena spowodował zwyżkę ceny Big Maca wyrażoną w dolarach o 33 proc.

Poza złotym najbardziej niedowartościowane są meksykańskie peso (25 proc.), ukraińska hrywna (24 proc.) i szwedzka korona (22 proc.). Poza jenem za mocne są: pakistańska rupia (18 proc.) i malezyjski ringgit (11 proc.). "W normie" pozostają waluty Chin i Australii.

Indeks pokazuje, czy waluta jest przewartościowana, czy niedowartościowana, opierając się o cenę kanapki Big Mac w każdym kraju. Wyznacza się go dzieląc cenę kanapki w lokalnej walucie przez cenę jaką płaci się w restauracjach w USA. Tak wyznaczony kurs porównuje się z tym obowiązującym na rynku w danym i wylicza, czy waluta jest niedoszacowana czy przeszacowana.

Źródło: pb.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu