Za irańską ropę można płacić złotem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Iran ma problem ze sprzedaż ropy

- Iran będzie akceptował płatności od partnerów handlowych w złocie - ogłosił w środę szef banku centralnego Mahmoud Bahmani. Ma to związek m.in. z sankcjami nakładanymi na kraj za rozwój programu atomowego. W związku z nimi Iran na problem ze znalezieniem kupców na ropę - swój główny towar eksportowy.

Chociaż nałożone niedawno embargo Unii Europejskiej na irańską ropę wchodzi w życie dopiero 1 lipca, to niedawno "Financial Times", powołując się na anonimowe źródło z branży paliwowej, informował, że Teheran ma już teraz problem ze znalezieniem kupców na surowiec.

Problem stwarzają też instytucje komercyjne. Ponad tydzień temu SWIFT - jedna z najważniejszych instytucji finansowych na świecie, obsługująca m.in. przelewy między bankami - podała, że odetnie irańskie banki od swojej sieci komunikacyjnej. O taką decyzję zabiegały USA i UE.

Cena złota utrzymuje się obecnie na najwyższym poziomie od 11 lat. We wrześniu ubiegłego roku uncja kruszcu kosztowała rekordowe 1923,70 dol. Obecnie jest to ok. 1786 dol.

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24