Za dwa lata w Kędzierzynie-Koźlu powstanie nowa elektrociepłownia. Za 375 mln zł

Najnowsze

Wikipedia CC BY SADo końca 2016 roku powstanie pierwsza część planowanej elektrociepłowni

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn podpisała w piątek z Rafako umowę na realizację pierwszego etapu budowy nowej elektrociepłowni. Szacowany koszt tej części inwestycji to 375 mln zł. Rafako ma zrealizować projekt "pod klucz" do końca 2016 r.

Prezes Grupy Azoty ZAK Adam Leszkiewicz, uważa że bez nowej elektrociepłowni firma nie mogłaby dalej funkcjonować. Stara elektrociepłownia ma bowiem ponad 50 lat i jej stan techniczny uniemożliwia dalsze funkcjonowanie. - Do tej elektrociepłowni będziemy potrzebować ok. 250 tys. ton węgla rocznie. Cały ten węgiel będzie pochodził z polskich kopalń - powiedział Leszkiewicz.

Ja wyjaśniał dalej prezes, jest to kolejny krok w realizacji kluczowej, priorytetowej inwestycji, która pozwoli na ciągłe funkcjonowanie zakładów energetycznych w Kędzierzynie. Dodał, że Rafako przedstawiło najkorzystniejszą ofertę biorąc pod uwagę cztery kluczowe kryteria: cena, prospekty techniczne, okres gwarancji i czas realizacji.

180 mln zł na inwestycje, a 100 mln zł - na remonty

Finansowanie tej inwestycji w 80 proc. ma pochodzić ze środków zewnętrznych, a pozostałe 20 proc. - z własnych. - Oprócz wyboru wykonawcy mamy już przygotowany teren, złożony wniosek o pozwolenie na budowę, zrobiony raport oddziaływania na środowisko. Rok 2014 będzie okresem dużej pracy projektowo-dokumentacyjnej; gdzieś we wrześniu przekażemy teren wykonawcy. Rzeczywiste prace budowlane - myślę - zaczną się w pierwszym kwartale 2015 r., a cała inwestycja powinna zakończyć się w czwartym kwartale 2016 r. - mówił Leszkiewicz.

Nowa elektrociepłownia będzie współpracować z istniejącą aż do całkowitego wyłączenia i likwidacji kotłów, co nastąpi ok. 2019 roku. Na ten rok firma planuje wydać prawie 180 mln zł na inwestycje, a 100 mln zł - na remonty.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn należy do największego polskiego koncernu chemicznego – Grupy Azoty. Grupa Azoty ZAK to trzeci w kraju pod względem produkcji wytwórca nawozów azotowych. Rafako jest generalnym wykonawcą bloków energetycznych i największym w Europie producentem kotłów. Buduje bloki energetyczne opalane paliwami kopalnymi. Od 2012 r. firma należy do Grupy Kapitałowej PBG.

Autor: pp//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA