Za drogi ten iPad. I z siecią się nie łączy...

Najnowsze

Aktualizacja:

To będzie jednak wielka rewolucja, czy może wielki... falstart. Na iPady, które od ostatniego weekendu sprzedaje firma Apple, narzeka coraz więcej osób. Głownie z powodu braku połączenia z siecią Wi-Fi. Co więcej, okazuje się, że iPady, za które trzeba zapłacić 500 dolarów, składają się z elementów wartych niemal o połowę mniej. Drugą połowę zgarnia firma Apple.

Firma iSuppli rozebrała iPada na części. Nie licząc kosztów oprogramowania i opakowania, całość najbardziej typowego produktu iPada - plastik, czipy, pamięć (16 gigabajtów), karta Wi-Fi, baterie, dotykowy ekran i cała reszta - zsumowana kosztuje 250,60 dolarów. Sam koszt wytworzenia to zaś... 9 dolarów. Łącznie, za iPada teoretycznie moglibyśmy więc płacić niecałe 260 dolarów. A płacimy - o 240 dolarów więcej.

Właściwie Amerykanie płacą, bo do Polski produkt jeszcze nie dotarł.

iPhone lepszy od iPada?

Najdroższą częścią iPada jest jego wyświetlacz produkcji LG - jego koszt to 65 dolarów. Dotykowy ekran Wintek to 30 dolarów, pamięć flash - 29,50 dol. (w wersji 16 GB), baterie litowo-polimerowe 3,75 V - 21 dolarów. Do tego dochodzi cena procesora - chip A4 kosztuje tylko 19,50 dol.

Właściwie koszt wytworzenia jednego iPada jest stosunkowo niewiele wyższy od iPhona. Po takim samym "rozłożeniu na części" przez firmę iSuppli wynika, że iPhone składa się z części o wartości 172,46 dolarów, a dodając do tego koszty produkcji w wysokości 6,50 dol. - wychodzi, że kosztuje "tylko" o 80 dolarów mniej niż iPad.

Jednakże ceny różnią się diametralnie: iPhone z pamięcią 16 GB kosztuje na rynku ok. 300 dolarów (z simlockiem), a iPad o 200 dolarów więcej.

Apple radzi: resetuj

Do tego dochodzi... krytyka użytkowników. Wielu z nich narzeka, że iPad nie łączy się z internetem. Pojawia się mnóstwo problemów z konfiguracją sieci Wi-Fi - a co można wynieść z takiego iPada bez możliwości podłączenia z siecią?

Firma Apple zareagowała na krytykę użytkowników - na specjalnych forach tłumaczy jak poradzić sobie z konkretnym problemem. "W pewnych sytuacjach iPad nie może wrócić automatycznie do znanej sieci Wi-Fi po ponownym uruchomieniu lub włączeniu ze stanu wstrzymania" - przyznał producent urządzenia. Dodał, że problemy wynikać mogą z połączeń zewnętrznych dwusystemowych routerów Wi-Fi, jeśli jedna sieć ma tę samą nazwę lub obie sieci mają różne ustawienia zabezpieczeń.

Dlatego proponuje, by użytkownicy tworzyli oddzielne nazwy dla poszczególnych grup Wi-Fi i upewnili się, czy sieci mają takie same ustawienia zabezpieczeń. Jeśli nadal będzie się pojawiał problem - Apple proponuje zresetowanie ustawień sieciowych.

W miniony weekend w USA Apple rozpoczął sprzedaż urządzenia, które miało zrewolucjonizować rynek. iPad jest czymś pomiędzy laptopem, a telefonem. W pierwszym dniu firma sprzedała 300 tysięcy egzemplarzy. Niektórzy uważają, że to dużo, inny twierdzą, że wręcz rynkowa klapa...

Źródło: tvn24.pl