Z pracy na bruk bez zasiłku. 70 proc. ludzi na świecie to grozi

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Nie wszędzie i nie każdemu przysługują zasiłki dla bezrobotnych

Ponad 70 proc. zatrudnionych na całym świecie nie jest objętych systemem wypłaty zasiłków dla bezrobotnych w razie utraty pracy - poinformowała w środę Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) w Genewie

System zasiłków dla bezrobotnych istnieje w 72 ze 198 krajów, skontrolowanych przez MOP; większość tych krajów to te o średnich lub wyższych dochodach.

Jeśli uwzględnić pracowników, którzy nie opłacali wystarczająco długo składek, aby mieć prawo do zasiłków, liczba zatrudnionych, którzy w razie utraty pracy nie mają prawa do żadnych świadczeń, wzrasta do 86 proc. - Oznacza to, że ponad 86 proc. z 40 milionów pracowników, którzy stracili pracę od 2008 roku, znalazło się z dnia na dzień bez żadnych dochodów - podkreśliła ekspertka MOP ds. ochrony socjalnej Florence Bonnet. Tylko 16 proc. krajów, które MOP objęła badaniem, wypłaca zasiłki młodym ludziom szukającym pierwszej pracy. W Europie i Ameryce Północnej zasiłki wypłacane są 80 proc. bezrobotnych; w Afryce to już tylko mniej niż 10 proc. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach świadczenia otrzymuje 40 proc. ludzi bez pracy, a na Bliskim Wschodzie i w Azji - mniej niż 20 proc.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24