Z Krakowa do Chicago nie polecisz

Najnowsze

Aktualizacja:
wikipedia.orgZ Balic do Ameryki nie polecisz

Nie będzie bezpośrednich lotów z Krakowa do Ameryki Północnej. Powodem jest utrata licencji przez kanadyjskie biuro podróży Panorama Travel&Tours, na którego zlecenie od końca maja do Chicago w USA i Hamilton w Kanadzie miały latać czarterowe samoloty linii Air Poland.

- Prezes Air Poland poinformował nas, że te połączenia zostały odwołane, ponieważ organizator tych przewozów, czyli kanadyjskie biuro, utraciło swoją licencję - mówi dyrektor biura spółki Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice Marcin Pulit.

Jak dodaje, Air Polska jedynie udostępniało swój samolot w ramach przewozów czarterowych, których organizatorem było biuro Panorama Travel&Tours.

Według dyrektora Pulita, wszelkie informacje dla turystów, którzy zakupili już bilety na te loty znajdują się na stronie Ontaryjskiej Rady Przemysłu Turystycznego (TICO).

Kraków stracił bezpośrednie połączenia lotnicze z Chicago i Nowym Jorkiem w październiku zeszłego roku, kiedy po 13 latach z ich utrzymywania zrezygnowały Polskie Linie Lotnicze LOT. Jak tłumaczono, decyzja została podjęta w oparciu o analizę ekonomiczną.

Przeciw tej decyzji protestowały lokalne władze, małopolscy politycy, a także organizacje polonijne i góralskie.

W lutym tego roku zapowiedziano reaktywację połączeń transatlantyckich z Krakowa. Do Chicago pierwszy po przerwie lot z Krakowa miał wystartować 25 maja. Planowano rejsy dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i środy.

Do kanadyjskiego Hamilton nieopodal Toronto zapowiedziano jeden lot w tygodniu - w piątki, od 27 maja. Rejsy do obu miast miały być wykonywane szerokokadłubowym Boeingiem 767-200, który może zabrać 241 pasażerów w klasie ekonomicznej i 12 w klasie biznes.

Obydwa rejsy miały mieć formułę regularnego czarteru, a ich organizacją oraz sprzedażą biletów zajmowało się kanadyjskie biuro podróży Panorama Travel&Tours.

"Pasażerowie, którzy wykupili przeloty od Panorama Travel and Tours podlegają ochronie zgodnie z prawodawstwem kanadyjskim" - napisały linie Air Poland w swoim komunikacie. Jak wskazały, informacje w tej sprawie można znaleźć na stronie biura podróży.

Air Poland dodaje, że "dostrzega ogromny potencjał rynku" połaczeńs między Polską a USA i nie chce z nigo rezygnować. Firma zapowiada, że przeanalizuje uruchomienie połączeń jako lotóww regularnych, w oparciu o własny system sprzedaży i wspołpracę z agentami.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org