Najnowsze

Z komputera na koniec świata. Google Steet View idzie śladem Shackeltona

Najnowsze

WikipediaGeorgia Południowa to kolejny punkt na mapie świata, którym zainteresował się Street View

Popularna mapa rozszerza się o dziewięć nowych lokalizacji. Zostaną one odwzorowane za pomocą technologii Google Trekker. Wśród nowych miejsc znalazła się wyspa South Georgia (Georgia Południowa).

Wyspa na południowym Atlantyku, na której schronienie znalazł badacz Ernest Shackleton, jest jednym z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi. Teraz każdy będzie mógł przemierzyć drogę legendarnego polarnika w swoim własnym domu.

Historia

W 1914 roku Shackleton planował przemierzyć Antarktydę przez Biegun Południowy. Jednak na trasie z Buenos Aires jego statek - Endurance - utknął w lodzie. Po dwóch miesiącach na lodzie załoga dopłynęła na łodziach ratunkowych do małej wyspy Elephant Island. Ryzykując życie postanowili płynąć dalej i tak dopłynęli do stacji wielorybnicznej na Georgii Południowej, gdzie znaleźli pomoc.

Badacz zmarł na atak serca w 1922 roku. Miejscem jego spoczynku jest Grytviken właśnie na wyspie Georgia Południowa.

Nowy projekt Google Trekker jest wynikiem współpracy Linblad Expeditions i National Geographic, z okazji setnej rocznicy wyprawy Shackletona. Google Trekker ma 15 obiektywów i robi zdjęcie co 2,5 sekundy.

Autor: mn / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości