Z Gliwic wyjedzie 160 tys. opli

TVN24 Biznes

TVN24Gliwicka fabryka Opla kryzys ma już za sobą

Gliwicka fabryka Opla, która w pierwszym półroczu w odniesieniu do tego samego okresu 2009 roku zwiększyła produkcję o ponad 60 proc., spodziewa się zamknięcia całego roku liczbą ponad 160 tys. wyprodukowanych aut - wynika z informacji General Motors Poland.

W ubiegłym roku, kryzysowym dla rynku motoryzacyjnego, z linii produkcyjnych gliwickiego zakładu zjechało niespełna 96,7 tys. samochodów. Tegoroczny wzrost to głównie efekt popytu na nową astrę IV, produkowaną w Gliwicach od ubiegłorocznej jesieni. Od maja tego roku fabryka ponownie pracuje na trzy zmiany, zatrudnienie wzrosło do 3,3 tys. osób.

- Jeżeli popyt na astrę IV będzie utrzymywał się na podobnym do obecnego poziomie i nie nastąpi spadek zamówień, głównie z rynków Europy zachodniej, łączna wielkość produkcji w Gliwicach powinna osiągnąć, a nawet przekroczyć 160 tys. sztuk. Astra IV może stanowić ok. 90 proc. tej ilości - powiedział we wtorek PAP rzecznik GM Poland Przemysław Byszewski.

Po półroczu wzrost o 60 proc.

Do połowy roku gliwicka fabryka wyprodukowała 78.165 samochodów, z czego prawie 54 tys. stanowiła nowa astra. W pierwszym półroczu 2009 roku, kiedy astra IV nie była jeszcze produkowana, łączna produkcja zakładu w Gliwicach wyniosła 48.800 egzemplarzy. Oznacza to wzrost o ponad 60 proc.

Aby "zwolnić" moce produkcyjne, potrzebne do zwiększonej produkcji astry IV, gliwicka fabryka wcześniej niż planowano zakończyła wytwarzanie modelu zafira. Początkowo zakładano, że nastąpi to w połowie przyszłego roku.

- W związku z dużym zapotrzebowaniem na astrę, wcześniej wyprodukowaliśmy taką ilość zafiry, która była zakładana na 2010 i przyszły rok. Tym samym zwolniliśmy moce produkcyjne pod zwiększoną produkcję astry IV - wyjaśnił rzecznik.

Kiedy kolejne wersje astry

Zafira jest nadal wytwarzana w zakładzie w niemieckim Bochum. W Gliwicach ten model produkowano przez blisko pięć lat, od września 2005 roku. Z linii produkcyjnych gliwickiej fabryki zjechało w tym czasie w sumie 459.549 aut tego modelu, z czego 17.506 w tym roku.

O zaprzestaniu produkcji zafiry w Gliwicach jako pierwszy poinformował branżowy portal automotivesuppeliers.pl.

Oprócz astry IV w Gliwicach nadal wytwarzana jest astra poprzedniej generacji; do połowy tego roku wyprodukowano jej 6.675 sztuk.

W przyszłości w Gliwicach będą wytwarzane także inne wersje astry IV - już w przyszłym roku ma pojawić się wersja trzydrzwiowa, a w 2012 roku wersja sedan, przeznaczona głównie na rynki Europy środkowej.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24