Yellen pobudziła giełdę? Lekkie wzrosty na Wall Street

Najnowsze


Środowa sesja na giełdach w USA przyniosła lekkie wzrosty i nowy, historyczny rekord indeksu Dow. Po posiedzeniu Rezerwy Federalnej bankierzy centralni USA potwierdzili, że zamierzają utrzymywać stopy procentowe bez zmian przez "znaczny okres czasu".

Zgodnie z oczekiwaniami Fed po raz kolejny ograniczył skalę luzowania ilościowego. Po środowej obniżce o 10 mld USD Fed będzie teraz skupywał aktywa warte 15 mld USD miesięcznie.

Co zrobił Fed?

- Właściwie niewiele zmienia się w polityce Fed: zdecydują się na jakiś ruch tylko jeśli będą mieli pewność, że warunki gospodarcze znacząco się poprawiły. Fed zdaje się czuć bardzo dobrze z dotychczas prowadzoną polityką monetarną - uważa Kate Warne, strateg inwestycyjny z Edward Jones. W komunikacie wydanym po zakończeniu środowego posiedzenia Fed zaznaczył, podobnie jak we wszystkich swoich komunikatach w ostatnim czasie, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego, co prawdopodobnie nastąpi w październiku, stopy procentowe w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez „znaczny okres czasu”.

Co to znaczy?

- Fed chce dać rynkom do zrozumienia, że nie jest jeszcze gotowy na podniesienie stóp procentowych w najbliższym czasie. Niska inflacja sprawia, że Fed może pozwolić sobie na bezczynność – ocenił John Silva, główny ekonomista w Wells Fargo Securities. Bank centralny USA w nowej prognozie opublikowanej w środę ocenił, że stopa funduszy federalnych wyniesie pod koniec 2015 r. 1,375 proc. Wcześniejsza prognoza z czerwca zakładała stopę funduszy federalnych na poziome 1,125 proc. Fed ocenił, że amerykańska gospodarka rozwija się w umiarkowanym tempie, wciąż jednak nie powróciła do pełnego zatrudnienia.

Inflacja poniżej celu

Amerykański bank centralny podkreślił, że stopa inflacji pozostaje poniżej celu, jednak w jego ocenie istnieje szansa, że dynamika cen w USA przyspieszy. - To zabawne, że wróciliśmy do punktu, w którym z niepokojem czekamy na jakiekolwiek słowo ze strony Fed. Jako długoterminowi inwestorzy mamy świadomość, że stopy procentowe w końcu zaczną iść w górę, więc czas zacząć się do tego przygotowywać zamiast zamartwiać się, czy zdarzy się to w maju czy w czerwcu - powiedział James Liu, strateg rynkowy z J.P. Morgan Funds.

Niższe ceny

Amerykański Departament Pracy podał, że ceny konsumpcyjne w USA w sierpniu spadły o 0,2 proc. mdm. Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł o 1,7 proc. Ze spółek rosły akcje Fedex, który przed sesją podał wyniki kwartalne. Zysk tej spółki spedycyjnej w I kwartale roku fiskalnego wyniósł 2,1 USD na akcję. Analitycy spodziewali się niższego zysku netto, na poziomie 1,96 centów na akcję. Kurs akcji zyskiwał w środę. Wyniki podała również spółka deweloperska Lenner. Firma zanotowała zysk kwartalny na poziomie 78 centów na akcję wobec spodziewanych przez rynek 67 centów na akcję. Kurs spółki rósł po wynikach.

Wzrosty

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,15 proc. do 17.156,85 pkt. S&P 500 zyskał 0,13 proc. i wyniósł 2.001,57 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,21 proc. i wyniósł 4.562,19 pkt.

Autor: msz/ / Źródło: PAP