Yellen: Fed będzie ograniczał skup aktywów "małymi krokami"

Najnowsze


Szefowa Rezerwy Federalnej Fed Janet Yellen, występując w czwartek przed komisją Senatu USA ds. bankowości ze zwyczajowym półrocznym sprawozdaniem na temat polityki monetarnej, powiedziała, że Fed dostosuje tempo wygaszania luzowania ilościowego (QE3) do sytuacji gospodarczej kraju.

- Fed najprawdopodobniej będzie podczas następnych posiedzeń zmniejszał tempo zakupu aktywów (QE3) małymi krokami w oczekiwaniu na poprawę sytuacji na rynku pracy - powiedziała Yellen. Wyjaśniła jednak, że harmonogram wygaszania QE3 nie jest przyjęty na stałe i może zostać zmodyfikowany, jeśli Fed "znacząco zmieni" swe prognozy gospodarcze.

Szefowa Fed zadeklarowała, że jest otwarta na ewentualne spowolnienie wygaszania QE3, ale na razie "nie chce wyciągać pochopnych wniosków" z ostatnich danych gospodarczych. Dodała też, że luzowanie ilościowe zostanie zakończone "mniej więcej jesienią".

Dane z gospodarki

Yellen przyznała, że niektóre najnowsze dane o gospodarce USA wskazują na mniejsze niż oczekiwano wydatki konsumentów w ostatnich czterech, sześciu tygodniach oraz mniej pomyślne dane z rynku pracy. Dlatego amerykański bank centralny będzie monitorował te wskaźniki, by zbadać, czy spowolnienie to tylko krótkotrwały epizod spowodowany złą pogodą. Mniej pomyślne są też dane z sektora nieruchomości. Zdaniem Janet Yellen jest za wcześnie by ocenić, jak dalece na postawę konsumentów wpłynęła pogoda. Yellen zapowiedziała, że Fed będzie bardzo uważnie śledził nowe dane, by upewnić się, czy amerykańska gospodarka nadal się umacnia. Szefowa Fed powtórzyła niektóre uwagi wygłoszone dwa tygodnie wcześniej przed komisją Izby Reprezentantów ds. usług finansowych. Powiedziała wówczas, że ożywienie na rynku nadal "jest niewystarczające", a zatem Fed utrzyma niskie stopy procentowe "przez dość długi czas". Dodała też, że polityka fiskalna USA była w ostatnich latach "dość surowa, co zaciążyło amerykańskiej gospodarce, spowalniając wydatki". - Wierzę, że gospodarka zaczyna się ożywiać i że zrobiliśmy postępy. (...) Oczekuję przynajmniej tego, że polityka fiskalna nie zaszkodzi (temu ożywieniu) - dodała Yellen, cytowana przez "The Wall Street Journal".

Wątpliwości pozostały

Inwestorzy oczekiwali, że szefowa Fed wypowie się na temat tego, w jaki sposób na gospodarce USA odbiły się wyjątkowo złe warunki pogodowe i burze śnieżne, licząc na to, że to one, a nie fundamentalne dane o gospodarce są przyczyną tego spowolnienia. Wypowiedź Yellen nie rozwiała wątpliwości inwestorów dotyczących powodów spadku wydatków konsumentów i giełdy nie zareagowały większymi zmianami na jej wystąpienie - komentuje Reuters. Strategia Fed zakłada od grudnia, że bank stopniowo, małymi krokami będzie wycofywać się z programu QE3, aż sytuacja gospodarcza się poprawi. Podczas posiedzenia w grudniu 2013 r. Fed zmniejszył skalę skupu aktywów z 85 do 75 mld dolarów, a w styczniu z 75 do 65 mld dolarów.

Autor: mn/klim/kwoj / Źródło: PAP