Wzrost PKB przekroczy 2 procent

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPolskie PKB będzie jeszcze wyższe - zapowiada wiceminister finansów Ludwik Kotecki

Wiceminister finansów jest dużym optymistą. - W IV kwartale bieżącego roku wzrost gospodarczy może przekroczyć 2 procent - stwierdził Ludwik Kotecki. Motorem wzrostu są - według niego - spożycie indywidualne i eksport.

Kotecki podtrzymał jednocześnie prognozę wzrostu PKB w całym 2009 roku na 1,2-1,4 procent.

Dynamika jeszcze poprawiona

Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami Kotecki stwierdził, że w IV kwartale "może będziemy widzieć wyraźną poprawę dynamiki PKB". Nie wykluczył też potwierdzenia prognozy jednego z banków, który stwierdził, że w przyszłym roku PKB może wzrosnąć o 2,8 procent.

W opinii wiceministra, w tym roku dług publiczny prawdopodobnie nie przekroczy 50 proc. PKB, a w przyszłym także nie grozi nam przekroczenie progu 55 proc. PKB. Dodał, że rząd chce, by od 2011 roku zaczął działać plan konsolidacji finansów publicznych.

Według ostatnich danych Komisji Europejskiej, Polska jako jedyny kraj członkowski, mimo kryzysu odnotuje w tym roku wzrost gospodarczy w wysokości 1,2 proc. PKB. Zaktualizowała tym samym wrześniowe przewidywania, że wzrost będzie 1-procentowy. Na rok 2010 Komisja Europejska prognozuje dalszy wzrost polskiego PKB w wysokości 1,8 proc., zaś na 2011 - 3,2 proc.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES