"Wzrost gospodarczy USA będzie niższy od oczekiwań"

Najnowsze

Aktualizacja:

Wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych w przyszłym roku będzie niższy od wcześniejszych oczekiwań, wyższe od wcześniejszych oczekiwań będzie natomiast bezrobocie w USA - ocenił na konferencji prasowej po środowym posiedzeniu Fedu, jej szef Ben Bernanke.

Najnowsza prognoza Fedu opublikowana w środę zakłada wzrost PKB w przyszłym roku o 2,5 do 2,9 proc. Wcześniejsza prognoza amerykańskiego banku centralnego z czerwca mówiła o wzroście PKB o 3,3-3,7 proc. w 2012 roku. Wzrost w 2013 roku wyniesie w ocenie Fedu 3-3,5 proc. Wcześniej Fed zakładał wzrost o 3,5-4,2 proc. w 2013 roku.

Wyższe bezrobocie

Bezrobocie w USA w czwartym kwartale 2012 sięgnie poziomu 8,5-8,7 proc. Wcześniej amerykańscy bankierzy centralni szacowali bezrobocie w czwartym kwartale 2012 na 7,8-8,2 proc.

Fed ocenił również, że inflacja w USA w przyszłym wyniesie w granicach 1,7-2 proc. czyli blisko długoterminowego celu banku.

W oświadczeniu po środowym posiedzeniu, na którym Fed podjął decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej, amerykańscy bankierzy centralni ocenili, że wzrost w gospodarce amerykańskiej w kolejnych kwartałach będzie przebiegał w umiarkowanym tempie.

- Wzrost gospodarczy w trzecim kwartale poprawił się nieco, co wskazuje, na częściową poprawę w tymczasowych czynnikach, które miały negatywny wpływ na wzrost wcześniej w tym roku - napisano w oświadczeniu po środowym posiedzeniu Fedu, na którym zdecydowano o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej.

Ryzyko dalszego pogorszenia

Pomimo przyspieszenia wzrostu wciąż istnieje również znaczne ryzyko dalszego pogorszenia się perspektywy gospodarczej - ocenił Fed. - Istnieją znaczne ryzyka dla perspektywy gospodarczej, w tym napięcia na światowych rynkach finansowych - napisano.

Na środowym posiedzeniu amerykańscy bankierzy centralni powstrzymali się od podjęcia dodatkowych działań stymulujących gospodarkę.

- FOMC będzie dalej obserwował perspektywę gospodarczą i jest przygotowany na wprowadzenie narzędzi, których zadaniem jest promocja mocniejszego ożywienia gospodarczego w kontekście stabilności cen - napisano w środowym oświadczeniu Fedu.

Fed powtórzył deklarację z sierpniowego posiedzenia o zamiarze pozostawienia stóp procentowych na obecnym "wyjątkowo niskim" poziomie przynajmniej do połowy 2013 roku. Stopy na obecnym, rekordowo niskim poziomie są od grudnia 2008 roku.

Fed może skupować obligacje zabezpieczone hipotekami

Fed ocenił także, że wprowadzenie programu skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami przez amerykańską Rezerwę Federalną jest realną opcją. - Sektor nieruchomości jest bardzo ważnym sektorem. Skupowanie obligacji zabezpieczonych hipotekami jest dlatego realną opcją, aby wesprzeć ten sektor i całą gospodarkę - powiedział Ben Bernanke. - Rozważylibyśmy skupowanie tych obligacji, jeśli będą spełnione ku temu warunki - dodał.

Bernanke ocenił w trakcie konferencji, że bankructwo firmy inwestycyjnej MF Global nie ma dużego wpływu na stabilność amerykańskiego systemu finansowego.

Źródło: PAP