Najnowsze

Wyższym Urzędem Górniczym pokieruje dotychczasowy wiceprezes

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatMirosław Koziura został prezesem WUG

Mirosław Koziura otrzymał dzisiaj nominację premiera na prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Do tej pory by wiceprezesem WUG.

WUG nadzoruje kontrolę nad ponad siedmioma tysiącami zakładów wydobywczych w Polsce. Najbliższym zadaniem, z jakim będzie musiał się zmierzyć nowy prezes, to kontrola realizacji wniosków komisji, dotyczących ustalenia przyczyn i okoliczności wypadków związanych z zapaleniem metanu w latach 2002 – 2013 r.

- Tak dużego zagrożenia metanowego w historii polskiego górnictwa jeszcze nie mieliśmy. W ostatnich 12 latach doszło do 42 zdarzeń metanowych, na skutek których poszkodowanych zostało 322 górników, w tym 88 poniosło śmierć. Niestety, ostatnie miesiące wykazały, że nie ma jakościowego przełomu w zwalczaniu tego zagrożenia – mówi Mirosław Koziura, nowy prezes WUG.

Mirosław Koziura jest absolwentem Politechniki Śląskiej, gdzie zdobył tytuł magistra inżyniera górnika. W WUG jest obecny od 1995 roku. Wcześniej pracował jako osoba dozoru w kopalniach „Niwka-Modrzejów”, „Wesoła” oraz „Generał Zawadzki”. Funkcję wiceprezesa Wyższego Urzędu Górniczego pełnił od 1 marca 2008 r.

Inne zmiany personalne w WUG

Na podstawie przeprowadzonych i rozstrzygniętych już konkursów dyrektorem Departamentu Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa został Krzysztof Król, a jego zastępcą Janusz Malinga. Dyrektorem Biura Kontroli i Audytu jest Wiesław Tymrakiewicz. Departamentem Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego, do czasu rozstrzygnięcia konkursu, kierować będzie Andrzej Stępień oraz, powołany na stanowiska zastępcy dyrektora tego departamentu, Andrzej Kleszcz.

Autor: pp/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości