Wyższe ulgi, dłuższe urlopy. Jak państwo zachęca Polki i Polaków do posiadania dzieci?

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatWyższe ulgi na dzieci podpisane

Ulgi na trzecie i kolejne dziecko wyższe o 20 proc. - takie zmiany zakłada podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o podatku PIT. Zmiany umożliwią też m.in. pełne wykorzystanie ulg przez rodziny o najniższych dochodach. Podatnicy będą mogli rozliczyć je w deklaracjach podatkowych już za 2014 rok. Wcześniej rząd wydłużył urlop dla rodziców do roku. Jak państwo powinno zachęcać Polaków do posiadania dzieci?

Od wprowadzenia urlopu rodzicielskiego minął już ponad rok. W lipcu 2014 r. korzystało z niego blisko 130 tys. uprawnionych. Teraz na rodziców czekają nowe ułatwienia.

Według Marka Kolibskiego z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec i Partnerzy, "ulga po nowelizacji będzie bardziej urealniona". - Dla wielu osób była to ulga papierowa. Cyfry do odliczania kwoty już wcześniej wyglądały na dość wysokie, ale nie było faktycznej możliwości ich odliczenia. To jest bardzo ważne w tej nowelizacji - możliwość pełnego odliczenia - zaznaczył ekspert.

I dodał: - Jeżeli państwo chce w łatwy sposób wspomóc rodzinę, to rozwiązaniem jest system podatkowy. Bardzo łatwo wyzerować podatek dla wielu rodzin.

Ile się urodzi?

Z kolei Artur Satora z Głównego Urzędu Statystycznego podkreślił, że prognozy dotyczące liczby urodzeń dzieci nie są optymistyczne. - Rzeczywiście jest źle, np. w 1955 roku Polki urodziły 794 tys. dzieci. W tej chwili nie osiągamy nawet połowy tej liczby. Najgorszym rokiem w ubiegłym i w tym stuleciu był 2003, kiedy urodziło się zaledwie 351 tys. dzieci - ocenił Satora. - W 2050 roku, jeśli utrzymają się obecne tendencje, będzie nas zaledwie 34 mln, czyli 8,5 mln mniej - dodał.

Ulgi po nowemu

Podpisana w poniedziałek nowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw przewiduje, że ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1668 zł do 2 tys. zł, a na kolejne dzieci z 2 tys. 224 zł do 2 tys. 700 zł. Podatnicy będą mogli rozliczyć przyznane ulgi według nowych zasad w rozliczeniach podatkowych za 2014 r. Drugi element przepisów zakłada, że podatnik, który obecnie płaci za niski podatek, by odliczyć pełną ulgę, będzie mógł otrzymać zwrot kwoty stanowiącej różnicę między przysługującym mu pełnym odliczeniem a kwotą odliczoną - w zeznaniu podatkowym. Zwrot nie będzie mógł przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zgodnie z obliczeniami rządu rodzina z jednym dzieckiem będzie mogła maksymalnie odliczyć w zeznaniu podatkowym 1 tys. 112,04 zł; z dwójką dzieci – 2 tys. 224,08 zł; z trójką – 4 tys. 224,12 zł; z czwórką – 6 tys. 924,12 zł, a z pięciorgiem – 9 tys. 624,12 zł. Z rządowych wyliczeń wynika, że zmiany w ulgach będą w 2015 r. kosztować budżet ok. 1,1 mld zł, ale nie będzie mieć to wpływu na dochody samorządów.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat