Wywłaszczeni pod inwestycje drogowe skarżą Polskę w Strasburgu

TVN24 Biznes

TVN24Eksperci uważają, że wadliwe przepisy należy zmienić

Tysiące firm wywłaszczonych pod drogi nie dostało odszkodowań za straty. Teraz chcą milionów w Strasburgu - pisze "Rzeczpospolita".

Trybunał w Strasburgu już przyjął precedensową skargę dwóch przedsiębiorców z Torunia, którzy musieli przenieść swoje firmy w związku z budową mostu na Wiśle. Twierdzą, że odszkodowanie wypłacone tylko za utracone grunt i budynki nie zrekompensowało rzeczywistej szkody, którą poniosły ich firmy. W rezultacie jedna zaprzestała działalności, w drugiej zwolniono połowę pracowników - informuje "Rzeczpospolita" w poniedziałek.

Trzeba zmienić przepisy

Przedsiębiorcy domagają się zasądzenia od Polski ponad 7 mln zł. Zgodnie z polskimi przepisami wywłaszczonemu należy się odszkodowanie. Jest ono obliczane według wartości utraconej nieruchomości. Nie ma jednak mowy o dodatkowych kwotach za to, że firma musiała przerwać i przenieść działalność.

Eksperci uważają, że wadliwe przepisy należy zmienić.

- Jeżeli wartość szkody przekracza wartość wywłaszczonych nieruchomości, należałoby przyznawać odszkodowanie uzupełniające, którego można by dochodzić przed sądem - mówi mec. Rafał Dębowski.

Próby zmiany krzywdzącego prawa już były. W 2009 r. posłowie PO i PSL przygotowali projekt, który nie został jednak uchwalony.

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24