Wyspy to już nie eldorado

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huŻycie w Londynie nie jest już tak kolorowe

Z powodu recesji praca w Wielkiej Brytanii staje się coraz mniej atrakcyjna dla Polaków - wynika z opublikowanego właśnie raportu o imigracji zarobkowej. W pierwszym trzech miesiącach tego roku w brytyjskich urzędach pracy zarejestrowało się niespełna 12,5 tys. osób z Polski. Jest to najniższy kwartalny wynik od ponad trzech lat.

Z danych opublikowanych w środę przez brytyjski resort spraw wewnętrznych (Home Office) wynika, że w zeszłym roku liczba Polaków rejestrujących się do pracy w W. Brytanii spadła o jedną trzecią, do nieco ponad 100 tys.

Coraz mniej jest też imigrantów z innych krajów byłego Bloku Wschodniego. Od początku drugiego kwartału 2008 roku do końca pierwszego kwartału 2009 roku do pracy zarejestrowało się w W. Brytanii 133 tys. imigrantów z ośmiu państw Europy Środkowej i Wschodniej, przyjętych do UE 1 maja 2004 roku. Jest to o 36 proc. mniej niż w poprzednich 12 miesiącach.

Agencja Reutera zauważa, że Polacy nadal stanowią większość napływowej siły roboczej i ich liczba przewyższa nawet liczbę Brytyjczyków powracających do kraju z Irlandii.

Więcej wyjeżdża niż wraca

W ubiegłym roku podwoiła się - do 52 tys. - liczba pracowników z Litwy, Łotwy, Węgier, Słowacji, Słowenii, Estonii, Czech i Polski, którzy wyjechali z Wysp Brytyjskich. Jednak nowych przybyszów i tak jest znacznie więcej - w 2008 r. przyjechało ich blisko 100 tys., niewiele mniej niż rok wcześniej.

Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu