Wyspy pogrążają się w bezrobociu

Najnowsze

TVN24Stopa bezrobocia na wyspach wynosi już 7,2 proc.

Liczba bezrobotnych Brytyjczyków wzrosła w ciągu pierwszych trzech miesięcy obecnego roku do 2,26 mln i była najwyższa od listopada 1996 roku - podało w środę w Londynie Narodowe Biuro Statystyczne. Według statystyków, wskaźnik bezrobocia w Wielkiej Brytanii sięga obecnie 7,2 procent. To najwięcej od 12 lat.

Tylko w maju liczba osób, pobierających zasiłki dla bezrobotnych wzrosła o 39 tysięcy. W okresie od stycznia do kwietnia natomiast aż o 271 tysięcy. Równocześnie do 29,11 mln spadła liczba osób posiadających pracę. Był to największy spadek tego wskaźnika od 1971 roku.

Zasadniczo jednak sytuacja okazała się lepsza niż zapowiadali wcześniej ekonomiści, przewidujący znaczniejszy wzrost liczby bezrobotnych. Cytowany przez portal internetowy BBC News ekspert z Brytyjskiej Izby Handlowej David Kern ostrzegł, iż nowe dane nie wskazują na koniec recesji.

Jak powiedział, sytuacja w gospodarce pozostaje nadal "mroczna". Zdaniem Kerna jest także za wcześnie by mówić o wycofaniu się rządu z pakietów stymulujących tempo wzrostu gospodarczego. - Z pewnością jednak zdążamy w dobrym kierunku - zaznaczył Kern.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24