Wyspa przeniesie się w czasie. O jeden dzień

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Samoa ogłosiło, że zamierza przenieść się w czasie o jeden dzień, przechodząc na zachodnią stronę międzynarodowej linii zmiany daty

Leżące na Pacyfiku Samoa ogłosiło, że zamierza przenieść się w czasie o jeden dzień, przechodząc na zachodnią stronę międzynarodowej linii zmiany daty. Premier tego kraju uważa, że dzięki tej zmianie prowadzenie interesów z kluczowymi partnerami kraju, będzie "dużo, dużo łatwiejsze i wygodniejsze".

Stanie się to 119 lat po tym jak wyspiarski kraj przeszedł na wschodnią stronę linii, by wspomóc handel i gospodarkę.

"Prowadzenie interesów będzie łatwiejsze"

Premier Sailele Malielegaoi Tuilaepa poinformował o zmianie przywołując te same argumenty, które zdecydowały o ruchu w drugą stronę. Według niego zmiana daty o jeden dzień do przodu sprawi, że prowadzenie interesów z kluczowymi partnerami kraju, takimi jak Australia czy Nowa Zelandia, będzie "dużo, dużo łatwiejsze i wygodniejsze". Dzięki przesunięciu linii zmiany daty Samoa będzie miało taki sam czas jak te dwa państwa.

Ostatnie miejsce, w którym wschodzi słońce

Międzynarodowa linia zmiany daty przebiegała na zachód od wysp Samoa do 1892 roku, kiedy amerykański kupiec przekonał tamtejsze władze do jej zmiany, przez co wyspy były ostatnim miejscem na Ziemi, w którym wschodziło słońce. - Miejscowy kupiec skutecznie lobbował za zmianą, gdyż była ona wygodna dla statków handlowych z Europy i Stanów Zjednoczonych, które obsługiwały Samoa w tamtym czasie - powiedział premier Tuilaepa. - Jednak nasi partnerzy handlowi zmienili się od tamtej pory i dziś robimy znacznie więcej interesów z Nową Zelandią i Australią, Chinami i krajami Pacyfiku jak Singapur - podkreślił.

"Niesamowite możliwości turystyczne"

Premier przekonywał też, że obecnie Samoa traci w relacjach z Nową Zelandią i Australią dwa dni handlowe każdego tygodnia. - Kiedy u nas jest piątek w Nowej Zelandii jest sobota, a kiedy my jesteśmy w niedzielę w kościele oni już robią interesy w Sydney i Brisbane - tłumaczył. Korekta przebiegu międzynarodowej linii zmiany daty spowoduje, że pomiędzy Samoa a Samoa Amerykańskim, terytorium zależnym USA, powstanie różnica czasu, jednak zdaniem premiera Tuilaepy stworzy to "niesamowite możliwości turystyczne".

Dwa razy obchodzić urodziny

- Będzie można dwukrotnie obchodzić urodziny, ślub, rocznicę ślubu mając tę samą datę, ale w różnych dniach, przemieszczając się mniej niż godzinę lotu i nie opuszczając archipelagu Samoa - przekonuje Tuilaepa.

W 2009 roku ten sam premier nakazał zmianę ruchu prawostronnego na lewostronny, co upodobniło również przepisy drogowe na Samoa do tych w Australii czy Nowej Zelandii. Kraj zamieszkany przez 180 tys. ludzi znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Nową Zelandią a amerykańskimi Hawajami.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24