Najnowsze

Wyrok za "oszustwo stulecia" podtrzymany

Najnowsze

Arch. TVN24Sąd uznał Kerviela za winnego stawianych mu zarzutów

Sąd kasacyjny w Paryżu podtrzymał w środę wyrok więzienia na maklera Jerome'a Kerviela za spowodowanie rekordowej straty banku Societe Generale. Oddalił jednak decyzję sądu cywilnego, który skazał Kerviela na zapłatę 4,9 mld euro odszkodowania.

Kerviel, którego machinacje finansowe doprowadziły w 2008 roku Societe Generale na skraj bankructwa, został skazany na pięć lat więzienia, w tym dwa w zawieszeniu.

Od nowa

Przed sądem apelacyjnym w Wersalu odbędzie się nowa rozprawa dotycząca odszkodowania, jakie Kerviel będzie musiał ewentualnie zapłacić.

Zasądzone poprzednio odszkodowanie, które sąd kasacyjny anulował, miało być równe wysokości strat poniesionych przez Societe Generale.

Przekręty na 50 mld euro

Kerviel został uznany za winnego fałszerstwa, nadużycia zaufania i bezprawnego używania służbowego komputera w celu ukrywania dokonanych na przełomie 2007 i 2008 roku transakcji na łączną kwotę blisko 50 mld euro.

Makler twierdzi, że Societe Generale nie miało zastrzeżeń do tych kontraktów, dopóki przynosiły one pieniądze. Makler przez rok operował nielegalnie funduszami banku, zanim kontrola wewnętrzna wykryła "oszustwo stulecia".

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Arch. TVN24