Wypych: nie znam powodów mojej dymisji

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPaweł Wypych został odwołany z funkcji szefa ZUS

Premier odwołał prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Pawła Wypycha - dowiedział się TVN CNBC Biznes. Na razie nie wiadomo, kto go zastąpi.

- Wręczono mi dymisję, ale nie przedstawiono uzasadnienia - powiedział w TVN CNBC Biznes Paweł Wypych. Dopytując o swojego następcę dowiedział się, że nominacja dla nowego prezesa ZUS nie została jeszcze podpisana. - Do tej pory zastępował mnie Tomasz Bojak. Mam nadzieję, że do czasu wyznaczenia nowego szefa ZUS to on będzie pełnił moje obowiązki - dodał. Zapowiedział, że nowy prezes Zakładu będzie miał trudne zadania, m.in. dalszą reorganizację ZUS oraz rozmowy z Prokomem w sprawie informatyzacji Zakładu.

Paweł Wypych stanął na czele ZUS-u na początku czerwca. Przed objęciem funkcji prezesa ZUS, był podsekretarzem stanu w Kancelarii Premiera. Zastąpił na tym stanowisku Aleksandrę Wiktorow. Zmiany kadrowe w ZUS budziły spore zainteresowanie. Premier Jarosław Kaczyński tłumaczył wtedy, że odwołanie przez niego prezes ZUS Aleksandry Wiktorow to "normalny ruch kadrowy". Przypomniał, że Wiktorow pełniła swoją funkcję od wielu lat (od 2001 r.) i była odpowiedzialna za zarządzanie bardzo dużymi pieniędzmi. Szef Rady Nadzorczej ZUS Robert Gwiazdowski tłumaczył, że w sytuacji gdy projekt reformy finansów publicznych zakłada przekształcenie ZUS-u w jednostkę budżetową, to wymaga to koordynacji działań różnych resortów. - I stąd właśnie pan Paweł Wypych został powołany na to stanowisko - mówił Gwiazdowski.

Wypych odpowiedzialny jest za reorganizację ZUS. To za jego prezesury 42 oddziały zostały przekształcone w 16 "superoddziałów". Oddziałom tym ma podlegać 28 placówek regionalnych.

mpj

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES