Wypalenie zawodowe? Blajer powiedział, co zrobić

Najnowsze

Aktualizacja:
Wypalenie zawodowe? Blajer powiedział, co zrobićTVN24 BiS
wideo 2/11

Jak walczyć z wypaleniem zawodowym? Co zrobić, kiedy praca przestaje przynosić nam satysfakcję? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer wraz z ekspertami w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Mirella Piwiszkis-Sawoniaka coach z firmy Inspire wyjaśnia, że wypalenie zawodowe to rodzaj wyczerpania psychicznego i emocjonalnego, które następuje na skutek długotrwałego stresu.

Co zrobić?

Ekspertka radzi, żeby nie ignorować objaw wypalenia i kiedy to możliwe zapobiegać im. - Warto stosować relaksację, czyli krótki odpoczynek, który możemy zastosować w miejscu pracy. Może to trwać nawet krócej niż minutę - twierdzi Piwiszkis-Sawoniaka. - To też ćwiczenia oddechowe, czyli na przykład oddychanie 3-6-9. Należy wziąć oddech w trzy sekundy, potem przez sześć wydychać powietrze, a na koniec przez dziewięć nie oddychać. Jeśli uda nam się to trzykrotnie, to nasz mózg szybko odpocznie, a wraz z nim całe ciało - tłumaczy coach. Eksperta przypomina również, że syndrom wypalenia zawodowego występuje głównie u osób, które źle śpią i nie korzystają z urlopu. - Ważny jest czas. Okazuje się, że najbardziej wyspani jesteśmy, kiedy śpimy wielokrotność 1,5 godziny. Lepiej więc spać 6 godzin niż 7. Wówczas cały cykl senny jest domknięty i jesteśmy bardziej wypoczęci - wyjaśnia Mirella Piwiszkis-Sawoniaka.

Ważny sport

Mirella Piwiszkis-Sawoniaka radzi również, aby regularnie uprawiać sport. - Uprawienie sportu działa, bo stres to napięcie mięśni powodowane przez adrenalinę. To napięcie mięśniowe pozostaje nawet po dniu pracy. A uprawianie sportu powoduje, że wyrzucamy z siebie ten stres, który jest w nas skumulowany - uważa ekspertka. Coach radzi też, aby znaleźć przyczyny wypalenia. - Trzeba zastanowić się, co jest źródłem stresu. Zapytać siebie samego, dlaczego przestajemy lubić swoją pracę. Często przyczyna leży w nas samych, bo stawiamy sobie zbyt duże wymagania - wyjaśnia ekspertka.

Zaplanować pracę

Mirella Piwiszkis-Sawoniaka uważa, że główną przyczyną stresu, który powoduje wypalenie zawodowe jest zła organizacja pracy. - Zbyt często robimy zbyt wiele rzeczy jednocześnie, a to duża szansa, aby wiele z nich się nie udało. Warto robić zadania od początku do końca i po każdym zakończonym etapie robić sobie przerwy. Jeżeli źle planujemy czas pracy, to rodzi się presja i stres - mówi ekspertka.

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku o godz. 18.00.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, TVN 24