Najnowsze

Paliwowy gigant z dużą stratą. "Jesteśmy dobrze przygotowani na różne scenariusze"

Najnowsze

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Zmiany w zarządzie PKN Orlen
Zmiany w zarządzie PKN Orlentvn24
wideo 2/3
tvn24PKN Orlen

Grupa Orlen w trzech pierwszych miesiącach 2020 roku poniosła stratę w wysokości ponad 2,2 miliarda złotych netto - wynika z danych finansowych opublikowanych przez płocki koncern.

Wynik netto Grupy Orlen w pierwszym kwartale 2019 r. wyniósł 849 mln zł.

"Bezpośredni wpływ na wynik netto miała decyzja o ujęciu w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za pierwszy kwartał 2020 roku odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych segmentu wydobycie oraz aktualizacji wartości zapasów do obecnych poziomów cen" - poinformował w środę PKN Orlen. Dodał, iż łączna wartość tych odpisów wyniosła 2,5 mld zł.

Koncern wyjaśnił, że "odpisy aktualizacyjne to zabieg o charakterze księgowym, bezgotówkowy, który pozostaje bez wpływu na bieżącą sytuację płynnościową PKN Orlen".

"To efekt trudnej sytuacji branży w związku z gwałtownym obniżeniem cen ropy naftowej na światowych rynkach, spowodowanych m.in. pandemią. Podobnych odpisów dokonały w tym czasie największe spółki z branży paliwowo-energetycznej" - podkreślił PKN Orlen.

Zaznaczył przy tym, że "bez uwzględnienia wyżej wymienionych odpisów zysk netto koncernu wyniósł 0,3 mld zł".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Jesteśmy dobrze przygotowani"

- W pierwszym kwartale tego roku, częściowo dotkniętym już kryzysem związanym z pandemią, wypracowaliśmy solidne wyniki finansowe we wszystkich obszarach działalności. Dzięki naszym wcześniejszym działaniom optymalizacyjnym, jesteśmy dobrze przygotowani na różne scenariusze. Monitorujemy sytuację i elastycznie reagujemy na zmienne otoczenie rynkowe - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

Zapewnił jednocześnie, że sytuacja finansowa PKN Orlen pozwala na kontynuowanie strategicznych inwestycji rozwojowych, a także akwizycji, które mają na celu zwiększenie odporności koncernu na wpływ czynników makroekonomicznych. - Temu ma służyć między innymi sfinalizowana właśnie transakcja zakupu Grupy Energa, a także przejęcie Grupy Lotos – dodał szef PKN Orlen.

Wpływ cen ropy i pandemii

Według danych płockiego koncernu, przychody ze sprzedaży Grupy Orlen za trzy miesiące 2020 r. wyniosły ponad 22 mld zł i były niższe o nieco ponad 3 mld zł liczone rok do roku.

PKN Orlen zwrócił m.in. uwagę, że w okresie pierwszych trzech miesięcy tego roku w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej ceny benzyny zmniejszyły się o 15 proc., oleju napędowego o 20 proc., ciężkiego oleju opałowego o 40 proc., etylenu o 5 proc. i propylenu o 11 proc.

"Przychody wyniosły 22 mld zł, mimo niższego niż w analogicznym okresie ubiegłego roku przerobu ropy o 7 proc. (rok do roku) i spadku sprzedaży o 8 proc. (rok do roku) oraz niższej konsumpcji paliw związanej z kryzysem spowodowanym przez COVID-19" - wyjaśnił PKN Orlen.

Zaznaczył, że "koncern elastycznie reagował na spadki sprzedaży paliw, między innymi poprzez dostosowanie harmonogramu i przyspieszenie planowych przestojów remontowych oraz wyeliminowanie importu oleju napędowego". PKN Orlen podkreślił, że zachował również rating inwestycyjny nadany przez agencję Moody’s.

Według PKN Orlen, wpływ otoczenia makroekonomicznego związany m.in. ze spadkiem cen ropy o 13 dolarów na baryłkę "został ograniczony przez spadek wolumenów sprzedaży i przeszacowania wyceny zapasów ropy i produktów ropopochodnych".

"W związku z załamaniem cen ropy na rynkach światowych oraz pandemią COVID-19 na bieżąco prowadzone są analizy dotyczące ewentualnych zmian w harmonogramie prac inwestycyjnych zaplanowanych w 2020 r." - zaznaczył PKN Orlen.

ROPA (BRENT)

Odnosząc się do realizowanych w Grupie Orlen przedsięwzięć, koncern wspomniał jednocześnie, że w pierwszym kwartale tego roku rozpoczęto procedurę wyboru projektanta morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, a także uruchomiono budowę instalacji visbreakingu w zakładzie w Płocku. Dodał, iż w ramach "największego w historii PKN Orlen programu rozwoju aktywów petrochemicznych" podpisano umowę na licencję i projekt bazowy w ramach rozbudowy zdolności produkcyjnych fenolu.

Koncern przypomniał, że zakładzie w Trzebini spółki zależnej Orlen Południe "kontynuowano prace związane z budową największej w Europie instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego", a w marcu w zakładzie w Jedliczu uruchomiono produkcję płynu do dezynfekcji rąk. Nawiązując do działań w ramach Grupy Orlen obejmujących pierwszy kwartał tego roku, PKN Orlen podał, iż "konsekwentnie prowadzono" rozbudowę zdolności produkcyjnych nawozów we włocławskim Anwilu, natomiast czeskim Unipetrolu zakończono budowę głównej części instalacji polietylenu.

Mniejsza dywidenda

Koncern podał, że "uwzględniając jednak prognozy dotyczące otoczenia makroekonomicznego oraz przyjęte plany rozwojowe, zarząd PKN Orlen zrewidował z początkiem maja rekomendację w zakresie wypłaty dywidendy z 3 zł na 1 zł na akcję".

We wtorek PKN Orlen podał, że zgodnie z podjętą decyzją zarząd płockiego koncernu zarekomenduje Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu, aby zysk netto spółki za 2019 r. w wysokości 4 813 592 19,09 zł podzielić w następujący sposób: kwotę 427 709 061 zł przeznaczyć na wypłatę dywidendy, co oznacza 1 zł na jedną akcję, a pozostałą kwotę w wysokości 4 385 882 958,09 zł przeznaczyć na kapitał zapasowy spółki.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości