Wynajmujesz mieszkanie? Ostatni dzwonek na wybór sposobu opodatkowania

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatJak korzystnie wybrać opodatkownie od wynajmu mieszkania?

Dochód z wynajmu mieszkania może być większy. Wystarczy zadbać o jak najniższe obciążenia podatkowe. Do dziś, każda osoba czerpiąca zysk z wynajmowania mieszkania powinna wybrać sposób rozliczania się z urzędem skarbowym. Jeżeli tego nie zrobi, zachowa dotychczasową formę rozliczania się z fiskusem. Jakie zatem metody płacenia podatku od wynajmu mieszkania najbardziej się opłacają?

W polskim prawie jest kilka sposobów pozwalających na to, żeby mieć opodatkowane dochody z najmu.

Wystarczy oświadczenie

Najniższą stawką w zestawieniu jest tzw. ryczałt od przychodów - 8,5 proc. Jak podkreśliła w rozmowie z Pawłem Blajerem Renata Kabas-Komorniczak z kancelarii Rodl&Partner, takie sposób opodatkowania jest korzystny jeśli spełniamy kilka warunków.

- Ryczałt oznacza, że płacimy go od przychodu, czyli w tym momencie nie możemy sobie obniżyć tych przychodów o żadne koszty podatkowe związane z wynajmowanymi mieszkaniami - remontu czy amortyzacji. To jest nie najgorsze rozwiązania dla nowych mieszkań i dobre rozwiązanie dla mieszkań, na które nie zaciągnęliśmy kredytu, czyli nie ma odsetek - powiedziała Kabas-Komorniczak.

I podkreślił, że "można bardzo łatwo policzyć, że biorąc pod uwagę koszty finansowania kredytu - odsetki, amortyzację, podatek od nieruchomości i użytkowanie wieczyste, bardziej opłaca się przejść na zasady ogólne" (podatek od dochodów).

Do 20 stycznia

I właśnie opodatkowanie według skali podatkowej, czyli podatek od przychodów według dwóch stawek - 18 i 32 proc., to kolejna metoda opodatkowania. Korzystniejsza dla osób, które ponoszą wydatki np. na remont mieszkania, wydatki inwestycyjne, czy związane z odsetkami kredytowymi.

Nie ma z kolei możliwości korzystania z podatku liniowego 19 proc. - Nie jest to możliwe przy najmie lokali - podkreśliła Kabas-Komorniczak. Ale dodała, że od tej reguły jest wyjątek, jeżeli mieszkanie wspólnie wynajmują małżonkowie (współwłasność), którzy uzyskują dochody z różnych źródeł np. jedna osoba prowadzi działalność gospodarczą, a druga ma etat.

- Zakładamy, że jest współwłasność łączna. Gdyby małżonkowie nie zdążyli wskazać, że zastosują ryczałt od przychodów, to w tej sytuacji zostajemy na podatku liniowym i po 50 proc. dodajemy do każdego zeznania małżonków. Jeśli jednak chcą korzystać z uproszczonej formy (ryczałt - red.), to co roku muszą zadeklarować, które z nich będzie dokonywało rozliczenia w całości - podkreśliła ekspert.

Ważne jest, aby decyzję o wyborze sposobu opodatkowania podjąć do 20 stycznia, czyli dziś. - Jeżeli nie zadeklarujemy, że zaczynamy wynajmować mieszkanie, to pozostaje nam wyjście z podatkiem od dochodów. Fiskus wybierze za nas i będzie to podatek według skali - powiedziała Kabas-Komornicka.

Co ważne, nie ma sformalizowanego żadnego oświadczenie, druku i deklaracji wyboru. Wystarczy wysłać oświadczenie do urzędu o wyborze np. ryczałtu od przychodów.

Przykładowe oświadczenie o wyborze formy opodatkowania przychodów z najmu

Autor: mn//bgr / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24