Wynajmujemy znajomemu auto na wakacje. Blajer podpowiada, na co uważać

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i ŚwiatBiznes dla ludzi, cz. 3

Koledzy proszą cię o pożyczenie auta na wakacyjną wycieczkę? W kolejnym odcinku "Biznesu dla ludzi" Paweł Blajer podpowiedział, na co uważać wyświadczając taką przysługę.

Kto odpowiada za szkody, kiedy dojdzie do wypadku? Czy znajomy może uniknąć odpowiedzialności? O to, na co zwrócić uwagę podczas wynajmowania własnego auta kolegom na wakacje, Paweł Blajer zapytał adwokat Martę Lech.

Brać pieniądze, czy ich nie brać?

Pożyczyć auto możemy zarówno za darmo, jak również za drobną opłatą, np. 100 zł. - Jednak w tym drugim przypadku, taką transakcję trzeba zgłosić w urzędzie skarbowym i zapłacić od kwoty podatek - zaznacza Lech i dodaje, że jeszcze przed użyczeniem samochodu, warto spisać umowę. - I wpisać do niej, że najemca, czyli osoba której użyczamy auto, bierze pełną odpowiedzialność za to, co się z tym autem stanie i zobowiązuje się zwrócić go w stanie niepogorszonym - radzi.

Tego typu umowa pomoże nam w przypadku dochodzenia odszkodowania w sądzie np. za zniszczone albo zabrudzone auto. W tym ostatnim przypadku mamy pełne prawo domagać się od kolegi przynajmniej zwrotu pieniędzy za umycie samochodu w myjni. - Dlatego trzeba pamiętać, aby wziąć fakturę albo rachunek za myjnię - przypomina prawnik. A co jeśli auto zostało porysowane? Tu też mamy prawo domagać się naprawienia szkody albo odszkodowania. - Odpowiedzialność zawsze spada za użytkownika, a nie właściciela, chyba że szkoda powstała nie z jego winy, a z powodu siły wyższej, np. burzy - tłumaczy Lech. - Wtedy straty pokryje firma ubezpieczeniowa. Zawsze możemy domagać się, by to nasz ubezpieczyciel pokrył koszty napraw. A jeśli w związku z tym on podwyższy nam składkę, to o zwrot idących za tym kosztów powinniśmy się zwrócić do najemcy.

O czym należy pamiętać, jeśli to my pożyczyliśmy samochód? To już wcześniej także wyjaśnił Paweł Blajer.

Co jeszcze w programie?

W programie zajęliśmy się także opłatami pomostowymi w kredycie hipotecznym, pracą w ramach zastępstwa i sposobami na podwyżkę oraz zmianami w zamówieniach publicznych, w których kryterium najniższej ceny już nie będzie decydujące.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 18.00.

Autor: rf/km / Źródło: TVN24 Biznes i Świat