Najnowsze

Wynająć czy kupić? Niemcy wolą żyć bez zobowiązań

Najnowsze

sxc.huNiemcy wolą wynajmować nieruchomość niż ją kupić

Aż 57 proc. Niemców wynajmuje mieszkanie, mimo że co trzeciego wynajmującego stać na zakup - podaje Deutsche Welle.

- Niemcy są tendencyjnie raczej narodem wolącym płacić za najem mieszkania - podkreśla ekonomista Michael Voigtlaender z Instytutu Badań Niemieckiej Gospodarki w Kolonii.

Według wyliczeń Instytutu Prognos w Allensbach w badaniu zleconym przez Zrzeszenie Banków Sparda, co trzeci z wynajmujących mieszkanie obecnie jest w stanie je kupić. Cena mieszkań w Niemczech to pięciokrotność dochodów gospodarstwa domowego.

Jam mówi Voigtlaender, powściągliwość przy zakupie nieruchomości wynika z tego, że Niemcy boją się ryzyka. Kolejną rzeczą, która ma wpływ na obecny stan rzeczy, jest to że przez bardzo długi okres o wiele korzystniej było wynając mieszkanie ze wzgledu na podatki.

Sytuacja jednak się zmienia. Według wyliczeń w 2009 roku tylko w 7 proc. powiatów było korzystniejszy zakup domu niż jego wynajem. W 2013 roku jest to już 27 proc.

Do tego trendu przyczyniają się głównie niskie stopy procentowe, a przez to niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, gdzie oprocentowanie kredytów spadło z 4,4 proc w 2009 roku, do 2,8 proc. w 2013 roku.

Pod względem liczby wynajmujących w Europie Niemcy wyprzedza tylko Szwajcaria. Bo tylko 27 proc. nieruchomości jest zamieszkiwana przez właścicieli. We Francji jest to 60 proc. w Wielkiej Brytanii 65 proc., we Włoszech 77 proc., a w Hiszpanii aż 82 proc.

Autor: pp / Źródło: Deusche Welle

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości