"Wymieniajcie forinty na złote"

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huWęgry i forint podpadły rynkom

Działania Budapesztu nie podobają się rynkowi, w przeciwieństwie do działań Warszawy. Po niedawnej rekomendacji włoskiego banku UniCredit, by sprzedawać forinta i kupować złotego, teraz to samo radzą analitycy francuskiego Societe Generale. Naszej walucie sprzyjać mają interwencje NBP, a węgierskiej szkodzić perspektywa obniżki ratingu powodowana działaniami rządu, w tym zamrożenie kursu franka dla kredytobiorców. - Wymieniajcie forinty na złote - radzi SG.

Societe Generale opublikowało rekomendację przed oceną ratingu Węgier, którą Standard&Poor's i Moody's mają przeprowadzić do końca października.

- Nad Węgrami znów zbierają się chmury. Rosną obawy, że wkrótce zostanie obniżony rating kraju - najpierw przez S&P, a następnie przez Moody's. My także sądzimy, że w najbliższym czasie istnieje wysokie ryzyko cięcia ratingu - napisali w raporcie analitycy Societe Generale.

Decyzje złe i dobre

Eksperci obawiają się nowych kontrowersyjnych działań rządu, który chce ograniczyć kwotę kredytów hipotecznych zaciągniętych w walutach obcych, bo jak jak podkreślają, administracyjne regulowanie warunków spłaty kredytów hipotecznych naraża banki na straty i co za tym idzie - gospodarkę. Wcześniej rząd Wiktora Orbana przeforsował przepisy, które administracyjnie obniżały kurs wymiany forinta za franka szwajcarskiego dla spłacających kredyty.

Na złotego natomiast pozytywnie mają działać możliwe interwencje Narodowego Banku Polskiego. Według Societe Generale bank centralny w Warszawie wydał na obronę złotego nieco ponad dwa mld euro, co ustabilizowało kurs polskiej waluty.

Źródło: TVN CNBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu