Wymarzony dom Polaka - pozostaje marzeniem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPomarzyć dobra rzecz

Stoi na działce do 1000 metrów kwadratowych pod miastem, ma powierzchnię do 200 metrów kwadratowych, piwnicę, parter, użytkowe poddasze i kosztuje pół miliona złotych - tak według raportu szybko.pl i Expandera wygląda wymarzony dom statystycznego Polaka. Niestety w większości większych miast takie marzenie jest nierealne.

Obraz wymarzonego domu Kowalskiego powstał na podstawie ankiety pod hasłem "Dom Twoich marzeń", którą przeprowadziły szybko.pl i Expander. Wypełniło ją 398 osób. Najliczniejsza, 46-procentowa grupa reprezentowała przedział wiekowy od 26-35 lat, kolejne 25 proc. to osoby pomiędzy 36-tym, a 55-tym rokiem życia, 6 proc. - powyżej 55 lat, a pozostali to osoby w wieku do 25 lat

Co jest nie tak w tym śnie?

Z ankiety wynika, że 80 proc. respondentów najchętniej zamieszkałoby właśnie w domu o powierzchni do 200 metrów kwadratowych. Jednocześnie 40 proc. badanych zadeklarowało, iż na budowę lub zakup domu przeznaczy do 500 tysięcy złotych.

Tyle, że analizując ceny domów dostępnych na rynku wtórnym, zamknięcie się w takim budżecie jest możliwe jedynie w kilku dużych miastach. - Zaledwie w kilku dużych miastach rzeczywiście taki dom do 200 metrów kosztuje na rynku wtórnym około 500 tysięcy złotych. To jest np. Białystok, Rzeszów, Lublin, ale nie mamy już co marzyć o takim domu w tej cenie w Warszawie, bo to już jest wydatek rzędu miliona - mówiła w TVN CNBC Biznes Marta Kosińska z szybko.pl.

I cena to właśnie główny powód, dla którego Polacy rezygnują ze spełnienia marzenia o własnym domu. Cena odpycha aż 57 proc. badanych. 32 proc. rezygnuje z powodu zbyt uciążliwych dojazdów.

Źródło: szybko.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES